Dwie stacje kontroli ze Starachowic sprawdzą za darmo Wasze światła. Kiedy?

2021-10-25 9:29
Ogólnopolska kampania „Twoje światła – Nasze bezpieczeństwo”
Autor: Policja Policjanci będą zwracać szczególną uwagę na oświetlenie pojazdów

Kampania „Twoje światła – Nasze bezpieczeństwo” ma na celu zwrócenie uwagi kierujących na zagrożenia związane z nieprawidłowym oświetleniem pojazdów. Zwłaszcza jesienią, gdy pogarsza się widoczność, światła pojazdu nabierają szczególnego znaczenia. W Starachowicach na darmowe sprawdzenie świateł zapraszają dwie STACJE DIAGNOSTYCZNE, będą jeszcze trzy terminy.

W dniach 6.11, 20.11. oraz 4.12.2021 r. kierowcy będą mieli możliwość darmowego sprawdzenia świateł pojazdów. Aplikacja Yanosik „doprowadzi” jej użytkowników do najbliższej stacji kontroli wspierającej przedsięwzięcie. W Starachowicach do akcji włączyły się dwie stacje diagnostyczne.

  • SERWIS-AUTO s.c. ul. Myśliwska 1, 27-200 Starachowice 412 714 922 godziny: 8:00-14:00
  • P.W. "MAT" ul. Zgodna 4b, 27-200 Starachowice 412 773 555 godziny 8:00-13:00

Prawidłowe działanie świateł jest uwarunkowane, poza ich ogólnym stanem technicznym, właściwym ustawieniem ich wysokości, prawidłowym rozkładem granicy światła i cienia oraz natężeniem emitowanego światła.

Kampania „Twoje światła – Nasze bezpieczeństwo”
Autor: Kampania „Twoje światła – Nasze bezpieczeństwo” Kampania „Twoje światła – Nasze bezpieczeństwo”

Wymienione elementy często wymagają profesjonalnej oceny i dlatego, w ramach prowadzonej kampanii, odbędą się ogólnopolskie „dni otwarte” na stacjach kontroli pojazdów, funkcjonujących pod patronatem Instytutu Transportu Samochodowego, zrzeszonych w Polskiej Izbie Stacji Kontroli Pojazdów, należących do Polskiego Związku Motorowego, działających w sieci DEKRA, jak też na innych stacjach, które zgłosiły chęć uczestnictwa w kampanii.

W wybranych terminach, policjanci ruchu drogowego przeprowadzą też działania kontrolno-prewencyjne, podczas których zwrócą szczególną uwagę na światła pojazdu. Kampania została zainicjowana przez Biuro Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji wspólnie z Instytutem Transportu Samochodowego.

Nie zapominajmy, że dobry zasięg gwarantują tylko światła drogowe. Dlatego na pustej drodze pozamiejskiej trzeba ich używać. Gdy włączasz światła mijania zawsze dostosuj prędkość do indywidualnego zasięgu widoczności, radzi dr inż. Tomasz Targosiński z Instytutu Transportu Samochodowego.

Zwykle w nowych, fabrycznych światłach zasięg jest większy i wynosi od 60 do ponad 100 metrów, ale tylko przy spełnieniu dwóch dodatkowych warunków. Pierwszy to precyzyjne ustawienie świateł, wykonane z dużą starannością na wypoziomowanym stanowisku pomiarowym i z wykorzystaniem certyfikowanego przyrządu. Drugi warunek to poprawnie ustawiony ręczny korektor świateł.

Ustawienie tego korektora to obowiązek kierowcy. Niewłaściwie wyregulowany skutkuje nie tylko niewystarczającym oświetleniem drogi, ale także oślepianiem innych kierowców, przypomina dr Targosiński.

Badania ITS wskazują także, że ok. 30 proc. pojazdów osobowych ma zaledwie akceptowalnie ustawione światła, a tylko kilka procent całkowicie precyzyjnie. Problemy ze światłami potwierdzają statystyki wypadków. Wynika z nich, że na nieoświetlonej drodze poza terenem zabudowanym ryzyko śmiertelnego wypadku z pieszym w nocy jest aż 12 razy większe niż za dnia.

Polub nasz fanpage ESKA Starachowice News na Facebooku! Znajdziesz tam najświeższe informacje z Twojego miasta i okolicy

Czyje to słowa?

Pytanie 1 z 5
Dziś będę dzika niczym Afryka
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE