Dopłacimy do rewitalizacji parku 600 tys. i budowy Krańcowej 150 tys? W poniedziałek sesja

2020-08-26 14:00
Park Miejski w Starachowicach/ rewitalizacja
Autor: facebook.com/Marek Materek Park Miejski w Starachowicach/ rewitalizacja

Po wakacyjnej przerwie do pracy wracają starachowiccy radni. W najbliższy poniedziałek o 9:00 rozpocznie się sesja Rady Miejskiej. Jednym z punktów najbliższej sesji, są uchwały dotyczące zmian w budżecie gminy Starachowice na 2020 rok. Szczególną uwagę budzi jedna z nich, a dotyczy sztandarowych inwestycji prezydenta Materka w tym roku czyli: rewitalizacji Parku Miejskiego i budowy ulicy Krańcowej.

Na zagospodarowanie Parku Miejskiego gmina dostała dofinansowanie unijne. Przetarg na wykonanie prac wygrała firma Freedom ze Skarżyska Kamiennej, która złożyła ofertę opiewającą na ponad 12,5 mln zł. Gmina Starachowice uzyskała na to zadanie, dofinansowanie w wysokości ponad 6 mln zł z dwóch źródeł: bioróżnorodność i rewitalizacja z Regionalnego Programu Operacyjnego województwa świętokrzyskiego na lata 2014-2020. Prace miały zakończyć się z końcem wakacji ale już dziś wiadomo, że wykonawca przesunął termin odbioru.

Okazuje się również, że parkowa rewitalizacja będzie nas kosztowała dużo więcej niż zakładała kwota rozstrzygniętego w 2018 roku przetargu. Winowajcą takiego stanu, na który powołuje się prezydent Materek jest pogoda i brak wypłaty ubezpieczenia przez firmę ubezpieczeniową, po tegorocznych opadach deszczu.

Zmian dokonuje się w związku z potrzebą zapewnienia wystarczającej ilości środków finansowych na opłatę zobowiązań wobec wykonawcy robót budowlanych, za wykonanie I etapu prac modernizacyjnych Parku Miejskiego – tzw. obszar „bioróżnorodność”. Niedobór środków finansowych, wynika z realizacji szeregu robót (które są konieczne dla uzyskania oczekiwanego efektu funkcjonalnego), natomiast: wystąpiły różnice pomiędzy faktycznym stanem realizacji, a określonym w przedmiarze, na podstawie którego, sporządzony był kosztorys ofertowy; wynikają ze zmian projektowych, uzgodnionych w trakcie przebiegu procesu realizacyjnego, stanowią roboty zabezpieczające wynikłe ze szkód spowodowanych nieprzewidzianą sytuacją – nawalnymi opadami deszczu,niezrekompensowanych przez ubezpieczyciela.Różnice w sensie rzeczowym i ilościowym oraz w wymiarze finansowym, udokumentowane są w „protokołach konieczności”, stanowiących podstawę aneksowania umowy wykonawcze - czytamy w uzasadnieniu uchwały przedłożonej radzie przez prezydenta.

Park Miejski w Starachowicach/ rewitalizacja
Autor: facebook.com/Marek Materek Park Miejski w Starachowicach/ rewitalizacja

Dodatkowe koszty, choć nie w tak znaczącej dla budżetu gminy wysokości pojawiły się przy przebudowie ulicy Krańcowej. Tutaj prace zgodnie z terminarzem powinny zakończyć się 21 września. Droga prowadzi do kilku ważnych zakładów pracy, między innymi Animex Foods, który zatrudnia kilka tysięcy pracowników.

Przebudowa ulicy Krańcowej
Autor: UM Starachowice Przebudowa ulicy Krańcowej

Wykonawcą inwestycji jest firma „Budromost, a gmina pozyskała na ten cel ponad 2,6 miliona złotych dotacji z Funduszu Dróg Samorządowych. Teraz gmina wnioskuje do radnych o dołożenie do inwestycji dodatkowych 150 tys złotych.

W związku z koniecznością wykonania prac związanych z robotami dodatkowymi w ramach zadania realizacja zadania pn. „Przebudowa ul. Krańcowejw Starachowicach, będzie wynosił 6.041.883,00 zł (kwota finansowania zadania w ramach Funduszu Dróg Samorządowych pozostaje bez zmian i wynosi 2.602.883,00 zł). Planuje się wykonanie „nakładki” na odcinku jezdni ul. Krańcowej łączącej ją z ulicą Iłżecką oraz wykonanie palisady. Zadanie jest w trakcie realizacji, wartość wykonanych robót będzie obliczana na podstawie kosztorysów powykonawczych - czytamy w uzasadnieniu Gminy w projekcie uchwały.

Wszystkie zmiany budżetowe zawarte w tej uchwale znajdziemy pod adresem : https://bip.um.starachowice.pl/bip/54_umstarachowice/fckeditor/file/Najblizsza%20sesja%20RM/VI-2020%20-%2031%20sierpien%202020%20rok//Ad.11.2.pdf

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE