Dlaczego zdejmujemy maseczki właśnie teraz?

i

Autor: pixabay Dlaczego zdejmujemy maseczki właśnie teraz?

Dlaczego zdejmujemy maseczki właśnie teraz? Minister Zdrowia tłumaczy zniesienie nakazu

2020-05-29 9:02

Od soboty, 30 maja zniesiony zostanie obowiązek zakrywania ust i nosa na otwartych przestrzeniach. Wiele osób zastanawia się, dlaczego rząd właśnie teraz podjął taką decyzję, skoro liczba zachorowań w Polsce nadal jest wysoka. Minister Zdrowia wyjaśnił to podczas konferencji.

W środę, 27 maja na konferencji prasowej rząd przedstawił czwarty etap odmrażania gospodarki. Od 6 czerwca zostaną otwarte m.in. siłownie, baseny, kina czy teatry. Szczęśliwe są również przyszłe pary młode, które na swoje wesele zaproszą nawet 150 osób.

Jednym z elementów środowej konferencji było również ogłoszenie zniesienia obowiązku zakrywania twarzy podczas wychodzenia z domu. Polacy od 16 kwietnia opuszczając swoje miejsce zamieszkania, musieli zakrywać nos i usta. Od soboty, 30 maja będą mogli spacerować bez maseczek, apaszek czy szalików na otwartych przestrzeniach. Zakrywanie twarzy nadal będzie jednak obowiązkowe w:

  • komunikacji miejskiej
  • urzędach
  • sklepach i galeriach handlowych
  • kinach i teatrach
  • salonach masażu i tatuażu
  • miejscach kultu religijnego

Pamiętajmy jednak, że jeśli na otwartej przestrzeni nie możemy zachować odległości 2 metrów od drugiej osoby, to maseczka nadal jest zalecana.

Wiele osób zaczęło się zastanawiać, dlaczego właśnie teraz rząd znosi obowiązek zakrywania twarzy. Wszak liczba nowych zakażeń w Polsce nie maleje. Każdego dnia notuje się 300-400 nowych przypadków. Tylko w środę, 27 maja potwierdzono ich 399. 4 osoby zmarły.

O ten ruch został zapytany na konferencji Minister Zdrowia.

Ogromna większość Polski ma już tendencję spadkową w przebiegu epidemii. Jeszcze trzy województwa tego nie osiągnęły: śląskie, łódzkie i wielkopolskie - powiedział Łukasz Szumowski.

Jeszcze przez parę dni spływające wyniki będą stosunkowo wysokie. Te osoby są już w kwarantannie. Tej transmisji poziomej jest już jednak niewiele. Dzisiaj ponad 80 proc. łóżek jest wolne, czekające na pacjentów z COVID-19. To oznacza, że możemy poluzować te ograniczenia - dodał Minister Zdrowia.

Ptasia kolumna na drodze
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE