Kielecki Rynek

i

Autor: Wikimedia Commons/Kamil Brandeburg Kielecki Rynek

Dlaczego świętokrzyskie SCYZORYKI i co warto zobaczyć w Kielcach? Z Anetą M po regionie

2021-01-23 19:10

Naszych wycieczek po najbliższej okolicy ciąg dalszy. Dziś Aneta Marciniak, przewodnik świętokrzyski zabierze nas do Kielc. Odpowiemy na pytanie dlaczego mieszkańcy województwa, a szczególnie kielczanie to SCYZORYKI, odwiedzimy kielecki Park Miejski, Kielecka Katedrę i Pałac Biskupów.

Kielce to miasto położone w Górach Świętokrzyskich, nad rzeką Silnicą. Kielce uzyskały lokację miejską przed 1259 rokiem. Położona w sercu Gór Świętokrzyskich stolica województwa świętokrzyskiego stanowi gospodarcze i turystyczne centrum regionu i ważny ośrodek targowy w skali kraju.

Kielce nazywane są największym muzeum geologicznym w Polsce, a i jednym z największych w Europie. To takie muzeum pod gołym niebem, dlaczego? Otóz w samym mieście Kielce znajduje się pięć rezerwatów Kadzielnia, Karczówka, Wietrznia, Ślichowice i Biesak Białogon, czegoś takiego nie znajdziemy w Polsce i jest to jeden z wielu powodów żeby do Kielc zawitać.

Kielecka Kadzielnia

i

Autor: pixabay Kielecka Kadzielnia
Kielecka Kadzielnia

i

Autor: pixabay Kielecka Kadzielnia

Nasz przewodnik Aneta Marciniak opowiada nam jaka jest geneza nazwy Kielce, a wiążę się z nią pewna legenda.

Geneza nazwy miasta Kielce - opowiada przewodnik świętokrzyski Aneta Marciniak

A skąd "Kieleckie Scyzoryki"? Na pewno nie jest to wymysł Liroya, bo z taką interpretacją też się spotkałam, niesłusznie niektórzy tak to sobie łączą. Geneza jest dużo starsza. Wątek najbardziej prawdopodobny dotyczy XIX i XX w. czyli czasu kiedy nasz region należał do zagłębia przemysłowego. W skład tego zagłębia wchodziło i województwo mazowieckie, łódzkie ale i kieleckie, a na tym terenie działało ponad 80 fabryk z czego aż sześć fabryk nożowniczych. W Kielcach funkcjonowała jedna fabryka "Granat" drugą mieliśmy w pobliskim Suchedniowie i właśnie z tym wiąże się nazewnictwo " KIELECKIE SCYZORYKI" - opowiada Aneta Marciniak.

Jednym z obowiązkowych punktów, przy zwiedzaniu Kielc jest znany w całej Polsce główny deptak miasta - ulica Sienkiewicza. Reprezentacyjna ulica Kielc, wytyczona w latach 20. XIX wieku, łącząca w sobie charakter zabytkowy ze współczesnym centrum handlowym. Ma długość ok. 1270 metrów i ciągnie się od dworca kolejowego przy placu Niepodległości do placu Stanisława Moniuszki.

Kielecka Sienkiewka nocą

i

Autor: Wikimedia Commons Kielecka Sienkiewka nocą

Bezpośrednio z kieleckiej Sienkiewki możemy rozpocząć spacer po jednym z najpiękniejszych parków w regionie - Kielecki Park Miejski

Kielecki Park Miejski - Aneta Marciniak przewodnik świętokrzyski

Sam Park Miejski w Kielcach ma siedem hektarów więc jest dosyć duży, ja zachęcam do spacerów po parku gdzie znajdziemy np. Pomnik Miłości, który odwołuje się do związków ze Stefanem Żeromskim, ponieważ jest to właśnie ta sławna Biruta. Biruta ma podobno gwarantować szczęście w miłości - opowiada Aneta Marciniak.

Biruta z kieleckiego Parku Miejskiego

i

Autor: Aneta Marciniak Biruta z kieleckiego Parku Miejskiego
Biruta z kieleckiego Parku Miejskiego - opowiada Aneta Marciniak przewodnik świętokrzyski

Kolejnym etapem naszej wycieczki jest Kielecka Katedra Wniebowzięcia NMP, barokowa świątynia, z pozostałościami stylu romańskiego, zlokalizowana w centrum Kielc na "Wzgórzu Zamkowym", jeden z najcenniejszych zabytków miasta. Obecnie kościół, dzwonnica oraz wieże sąsiedniego Pałacu Biskupów Krakowskich górują nad niską zabudową śródmieścia.

Kielecka Katedra

i

Autor: Wikimedia Commons/Paweł Cieśla Kielecka Katedra

Polecam szczególnie zwrócić uwagę na północną fasadę świątyni znajduje się tam tablica miar z 1782 roku. Tablica to taki kamienny elementarz dla niepiśmiennych, został stworzony po to żeby ludzie którzy nie znali jednostek miary czy wagi mogli sobie przyjść i sprawdzić czy nie zostali oszukani. Co ciekawe ta tablica wyprzedziła o sto lat wzorce z Międzynarodowego Biura Miar i Wag z Francji - opowiada nasz przewodnik.

Z Katedrą kielecką, a dokładnie z katedralną dzwonnicą związana jest też legenda, Legenda Trzech Zegarów

Legenda Trzech Zegarów opowiada Aneta Marciniak
Pałac Biskupów Krakowskich

i

Autor: Wikimedia Commons/Jakub Hałun Pałac Biskupów Krakowskich

A na koniec naszej pierwszej wycieczki do Kielc, Pałac Biskupów Krakowskich i Kielecka Aleja Sław. Barokowy pałac w Kielcach, była rezydencja biskupów krakowskich. Najlepiej zachowana oryginalna wczesnobarokowa rezydencja pałacowa z pierwszej połowy XVII wieku w Polsce. Budowla powstawała w latach 1637–1641. Wzniesiono ją na Wzgórzu Katedralnym z inicjatywy i prywatnych funduszy kanclerza wielkiego koronnego i biskupa krakowskiego Jakuba Zadzika. Nie jest pewne kto był autorem projektu i przypuszcza się, że był to albo Tomasz Poncino albo Giovanni Trevano albo Constantino Tencalla.

W Pałacu Biskupów Krakowskich, biskup Zadzik często organizował przyjęcia i na jednym z takich przyjęć był obecny Aleksander Tarło. Zachwycony pałacem zaprosił biskupa Zadzika do siebie w odwiedziny. Zadzik nie należał do ludzi miłych i odpowiedział Tarle, "że on po chałupach nie jeździ". Aleksander Tarło poczuł się urażony ale nie tracąc rezonu odpowiedział ekscelencji "że zaprasza za dwa lata do Podzamcza gdzie wybuduje sobie pałac identyczny jak pałac biskupi". Stało się tak jak powiedział i identyczny pałac stanął w Podzamczu, choć dziś popadł w ruinę - opowiada Aneta Marciniak.

Aleja Sław na Skwerze Harcerskim w Kielcach

i

Autor: Wikimedia Commons/Paweł Cieśla Aleja Sław na Skwerze Harcerskim w Kielcach

Skwer Harcerski im. Szarych Szeregów w Kielcach – plac położony koło centrum miasta, wchodzący w skład terenów zielonych ciągnących się wzdłuż rzeki Silnicy. Leży pomiędzy ulicami: Krakowską, Biskupa Czesława Kaczmarka, Ogrodową i Spacerową. Od strony północnej graniczy z parkiem miejskim, a od południa z Kadzielnią i położonym na jej terenie rezerwatem przyrody nieożywionej.

Wzdłuż głównej alejki skweru ciągnie się Aleja Sław, którą tworzą umieszczone na granitowych postumentach popiersia znanych osób: kompozytorów, piosenkarzy, pisarzy, malarzy. Obecnie Aleja Sław liczy 47 popiersi, które przedstawiają m. in. Charlie Chaplin, Zbyszek Cybulski, Jimi Hendrix, John Lennon, Czesław Niemen czy Édith Piaf - mówi Aneta Marciniak.

Na Alei Sław w Kielcach kończymy pierwsza z wizyt w stolicy naszego województwa zachęcając do obejrzenia wodospadu na kieleckiej Kadzielni.

Wodospad na kieleckiej Kadzielni znów dostępny dla odwiedzających