Urząd Miejski w Starachowicach

i

Autor: starachowice.eu Urząd Miejski w Starachowicach

Starachowice

Deweloperka po starachowicku - czyli sposób na kasę Gminy Starachowice

2023-09-26 10:09

Co najmniej kilkadziesiąt pism ( z naszej wiedzy około 70 ) do lokatorów mieszkań komunalnych będących własności gminy Starachowice wysłali w ostatnich dniach urzędnicy. Pisma jednoznacznie wskazują, że gmina zamierza pozbyć się balastu i sprzedać mienie dotychczasowym najemcom lub "skorzystać z ustawowego prawa wypowiedzenia umowy najmu i zapewnienia innego lokalu zamiennego w zasobie gminnym".

Deweloperka po starachowicku - czy to uczciwe?

We wtorek (25.09) u mecenasa Huberta Michalskiego odbyło się spotkanie mieszkańców, którzy otrzymali pisma od Gminy Starachowice. Większość tych osób to seniorzy, którzy mieszkania komunalne najmują od 10 do nawet 50 lat. Wszyscy deklarują, że regularnie płacą czynsze i nie mają żadnych zaległości, a czynsze płacone gminie są w wielu przypadkach wyższe niż czynsze sąsiadów opłacających swoje należności do wspólnot mieszkaniowych. Duża część posiada różnego rodzaju grupy inwalidzkie lub wręcz opiekuje się członkiem rodziny o znacznym stopniu niepełnosprawności.

Propozycja Gminy Starachowice to systemowe działanie zapoczątkowane w 2016 roku

Mieszkania z bonifikatą wykupione od spółdzielni czy Gminy Starachowice to nic nowego. Duża część mieszkańców miasta skorzystało z tej opcji i cieszy się własnością lokalu. Problem w tym, że od 2016 roku kolejnymi uchwałami radni zmieniali bonifikatę z jaką mieszkańcy mogą te mieszkania wykupić. Ostatnia taka uchwała to dokument z 2019 roku, kiedy to większość radnych zdecydowała, że owszem wykup jest możliwy ale bonifikata to będzie już tylko 30 % ! Władze naszej gminy nawet nie ukrywają jaki jest cel tych zmian i otwarcie piszą w uzasadnieniu uchwały "Zmiana ww. uchwały ma na celu zwiększenie dochodów Gminy" . Tylko dlaczego dzieje się to kosztem najsłabszych ? Gdzie jest solidarność, uczciwość społeczna, skoro jeszcze kilka lat temu te same lokale można było nabyć z 95 % bonifikatą?

Deweloperka w Gminie Starachowice

Znając naszą mentalność, odezwą się głosy "dlaczego z bonifikatą?, niech płacą jak chcą być właścicielami" lub "nie ma nic za darmo" . Odpowiedź jest równie prosta jak rzucanie takich komentarzy: Ponieważ od lat mieszkańcy Starachowic zajmujący mienie gminne mieli taką możliwość, a Gmina Starachowice powinna stać na straży uczciwości i sprawiedliwości w podziale dóbr, które są nasza wspólną własnością.

Mieszkańcy poproszą o głos na sesji w piątek 29.09

Co dalej? Po pierwsze w związku z tym, że lokatorzy otrzymali pismo urzędowe muszą na nie odpowiedzieć w ciągu dwóch tygodni. Wspólnie zdecydowali, że grupę będzie reprezentował mecenas Michalski, który pomoże przygotować odpowiedź dla gminy. Czego oczekują? Odstąpienia od propozycji wykupu mieszkania z 30 % bonifikatą i przedstawienia sprawiedliwej propozycji.

Trafny komentarz organizacji społecznej Sąsiedzka :

"Czy ci geniusze z UM w ogóle mają pojęcie, że taki list może kosztować kogoś życie ???Mówię to z autopsji. Dostałam bardzo podobny list w 8. miesięcy zagrożonej ciąży. Syn urodził się zdrowy. Natomiast moja mama przypłaciła niefrasobliwość urzędników zawałem

Jesteś świadkiem ciekawego zdarzenia? Nagrałeś interesujący materiał? Podziel się z nami, a my zapewnimy Ci anonimowość. Pisz [email protected] lub prześlij wiadomość Messangerem. Polub nasz fanpage ESKA Starachowice News na Facebooku! Znajdziesz tam najświeższe informacje z Twojego miasta i okolicy

QUIZ: Radni miejscy ze Starachowic. Jak dobrze ich znasz?

Pytanie 1 z 21
Radny z piłką ma na imię ...
zuba
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE