Auto do wygrania lub grzywna do 5 tysięcy złotych! Czy policzyłeś się już dla Polski?

2021-06-18 10:04
Czy policzyłeś się już dla Polski?
Autor: pixabay.com Czy policzyłeś się już dla Polski?

Trwa Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań, który przeprowadzany jest na terenie całego kraju. Spis jest najważniejszym badaniem ze statystyki ludności - realizowany jest co 10 lat i obejmuje całą populację ludności oraz mieszkań. Odmowa udziału w spisie powszechnym wiąże się z możliwością nałożenia kary grzywny.

​"Liczymy się dla Polski!" - pod takim hasłem trwa Narodowy Spis Ludności i Mieszkań 2021. Ten jest obowiązkowy dla każdego dorosłego Polaka i służy zebraniu informacji o mieszkańcach i ich gospodarstwach domowych. Do tej pory w Świętokrzyskiem spisało się ponad 27 % mieszkańców.

Badanie jest na tyle ważne, że ma status badania obowiązkowego i każdy mieszkaniec Polski, również osoby, które są zameldowane na pobyt stały w naszym kraju, ale mieszkają za granicą też są zobowiązane do tego aby ten formularz wypełnić - powiedziała Agnieszka Piotrowska-Piątek, dyrektor Urzędu Statystycznego w Kielcach.

Trwa Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań 2021. To obowiązek każdego Polaka!
Autor: Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań 2021/GUS

Zachętą do udziału w spisie są też nagrody. W lipcu wśród mieszkańców województwa świętokrzyskiego rozlosowany zostanie samochód osobowy.

W Świętokrzyskiem są gminy gdzie spisało się już 50 % mieszkańców.

Narodowy spis powszechny 2021
Autor: Główny Urząd Statystyczny

Perełką w naszym województwie jest gmina Kije. Obowiązek spisowy wypełniła tam już prawie połowa mieszkańców, 30 procent zrobiło to przez internet - dodała Agnieszka Piotrowska-Piątek, dyrektor Urzędu Statystycznego w Kielcach.

Przy spisie powszechnym najpierw podajemy swoje dane osobowe (imię, nazwisko, nr PESEL). Następne pytania dotyczą kwestii zamieszkania. Nie tylko adresu, ale także samego budynku (np. czy jest to dom czy blok i w jaki sposób jest ogrzewany) i osób, z którymi mieszkamy.

Kolejne pytania posłużą do charakterystyki demograficzno-społecznej. Dotyczą m.in. wykształcenia, wyznawanej religii, posiadanych schorzeń czy niepełnosprawności i aktywności zawodowej. Formularz elektroniczny wsparty jest listą m.in. adresów, zawodów, rodzajów działalności, języków i wyznań, która ułatwia udzielenie odpowiedzi.

W przypadku wielu cech demograficzno-społecznych, spisy powszechne są jedynym źródłem danych. Wyniki spisu umożliwiają analizę i ocenę zróżnicowania przemian demograficznych i społecznych w dowolnych przekrojach, a na ich podstawie instytucje międzynarodowe i krajowe podejmują najważniejsze decyzje gospodarcze i społeczne na kolejne lata. Udział w spisie jest obowiązkowy - informuje Gminne Biuro Spisowe w Starachowicach.

Polub nasz fanpage ESKA Starachowice News na Facebooku! Znajdziesz tam najświeższe informacje z Twojego miasta i okolicy

Czerwcowa Masa Krytyczna razem z rolkarzami i użytkownikami hulajnóg elektrycznych!
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE