35-latka za Starachowic kliknęła w link ... straciła 8 tysięcy złotych

2022-09-20 17:56
Laptop
Autor: pixabay.com

Kolejny raz ostrzegamy przed oszustwami w sieci internetowej. Tym razem kliknięcie w link doprowadziło do oszukania 35-letniej mieszkanki Starachowic. Kobieta zamiast zyskać na sprzedaży, straciła 8 000 złotych.

35-lataka za Starachowic kliknęła w link ... straciła 8 tysięcy złotych

Wczoraj do starachowickiej policji zgłosiła się 35-letnia mieszkanka miasta, która złożyła zawiadomienie, że w wyniku oszustwa internetowego w jej imieniu została zaciągnięta pożyczka w kwocie 8 000 złotych - mówi Paweł Kusiak, oficer prasowy. Jak wynikało z relacji zgłaszającej, zamieściła ona wczoraj ogłoszenie sprzedaży na jednym z portali.

Chwilę po tym skontaktowała się z nią osoba, która w korespondencji ze sprzedającą przesłała jej link. Kobieta kliknęła w link myśląc, że potwierdza płatność, ale niestety później okazało się że udostępniła ona dane do zalogowania się na bankowość internetową. Przestępca wykorzystał to zaciągając pożyczkę w kwocie 8000 złotych, którą od razu przelał na zagraniczne konto - relacjonuje Kusiak.

Ostrzegamy!

Pierwszy kontakt z ofiarą następuje zwykle przez komunikator, telefon lub e-mail. Oszuści proszą o zainstalowanie programu do zdalnego pulpitu i zalogowanie się na konto bankowe lub kliknięcie w link, który umożliwi łatwe i szybkie sfinalizowanie transakcji.

Co zrobić, by nie dać się oszukać?

Przede wszystkim nie udostępniajmy nikomu swoich danych do logowania na konto bankowe. Natomiast jeżeli mamy do czynienia z osobą podająca się za pracownika banku lub innej firmy i żąda ona zweryfikowania naszych danych i danych konta lub zainstalowania jakiegokolwiek oprogramowania, rozłączmy się i zadzwońmy do biura obsługi klienta banku.

Polub nasz fanpage ESKA Starachowice News na Facebooku! Znajdziesz tam najświeższe informacje z Twojego miasta i okolicy

Metodą "na wnuczka" wyłudził ponad 150 tys. złotych!
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE