Zwolnij, nie omijaj, ustąp pierwszeństwa. Takie napisy pojawiają się na jezdniach w Jaworznie w okolicach przejść dla pieszych

2021-10-13 13:28
Napisy na drogach w Jaworznie
Autor: Policja w Jaworznie Napisy na drogach w Jaworznie

Jaworzno jest pierwszym miastem w Polsce, które na jezdniach postanowiło umieścić napisy adresowane do kierowców. „Zwolnij”, „Nie omijaj” , "Ustąp pierwszeństwa"- te informacje mają przyczynić się do zwiększenia bezpieczeństwa na drogach.

Jak wynika z badań blisko 1/4 użytkowników dróg nie wie, że od 1 czerwca zmieniły się przepisy ruchu drogowego. Zgodnie z regulacją pieszy zachowujący szczególną ostrożność, wchodzący na przejście dla pieszych ma pierwszeństwo przed każdym pojazdem za wyjątkiem tramwaju.

Dlatego te napisy mają przypominać kierowcom, że w okolicach przejść dla pieszych mają bardzo uważać.

- Kierowcy częściej zauważają napisy i znaki, które znajdują się na jezdni niż znaki pionowe, które znajdują się po prawej lub lewej stronie. To zostało zbadane za pomocą takich specjalnych urządzeń, gdzie badano jak zwracają się gałki oczne kierowcy. Okazuje się, że kierowcy znaków po prostu nie widzą. nie patrzą na nie- powiedział nam Tomasz Tosza z Zarządu Dróg w Jaworznie.

Napisy na jezdniach pojawią się w kilkudziesięciu miejscach w całym Jaworznie.

- Przy części przejść dla pieszych, tam gdzie ruch jest już wolny zwracamy uwagę kierowcom, że mają ustąpić pierwszeństwa. Tam gdzie zdarza się, że kierowcy jadą z prędkością zbliżoną do dozwolonej lub większą jest napis zwolnij. W miejscu przy Hali Widowiskowo-Sportowej gdzie mamy pas do wyłączenia w prawo i do jazdy na wprost mamy napis "nie omijaj", tak żeby kierowca. który jadąc pasem do skrętu w prawo zatrzymuje się żeby przepuścić pieszego nie był omijany przez kierowców, którzy jadą pasem na wprost - dodaje Tomasz Tosza.

Obowiązująca od 1 czerwca nowelizacja Kodeksu Ruchu Drogowego już spowodowała spadek liczby wypadków z udziałem pieszych o 30 procent.

W drugim etapie jaworznickiej akcji powstaną napisy przy przejściach dla pieszych skierowane do osób przechodzących przez jezdnie i korzystających z telefonów komórkowych. Będą informować o „Przejściu offline”.

Masz dla nas ciekawy temat lub wystrzałową nowinę? Napisz do nas na adres online@grupazpr.pl. Czekamy na zdjęcia, filmy i gorące newsy z Waszej okolicy!"

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE