Zmarł Jerzy Kuczera, znany polski aktor. Miał 71 lat

i

Autor: Teatr Śląski/Facebook

Pożegnanie

Zmarł Jerzy Kuczera, znany polski aktor. Miał 71 lat

Nie żyje Jerzy Kuczera, polski aktor, który grał m.in. w serialach ("Pierwsza miłość" czy "Kryminalni"). Miał 71 lat. O śmierci poinformował Teatr Śląski im. Stanisława Wyspiańskiego w mediach społecznościowych, z którym był związany od 1977 roku.

Nie żyje Jerzy Kuczera

W sobotę, 1 kwietnia, w wieku 71 lat, zmarł Jerzy Kuczera. 

- Z wielkim żalem i smutkiem przyjęliśmy wiadomość o śmierci Jerzego Kuczery, aktora naszego teatru, znakomitego wykładowcy, skarbnicy teatralnej wiedzy, naszego mistrza i przyjaciela, prawdziwego Człowieka Teatru - napisali przedstawiciele Teatru Śląskiego. 

Jerzy Kuczera przyszedł na świat 12 kwietnia 1951 roku w Rowieniu (obecnej dzielnicy Żor). W 1974 roku ukończył on Państwową Wyższą Szkołę Teatralną w Krakowie. Z kolei 31 grudnia tego samego roku zadebiutował na deskach teatru w Płocku - wcielił się w rolę brata Jana w "Romeo i Julii" Williama Szekspira w reżyserii Grzegorza Mrówczyńskiego. 

W latach 1974–1977 występował na scenie Teatru Płockiego. Od 1977 był natomiast aktorem Teatru Śląskiego im. Stanisława Wyspiańskiego w Katowicach.

- Przez lata pełnił funkcję dyrektora Studium Aktorskiego działającego przy naszym teatrze. Był pedagogiem uwielbianym przez studentów – zajęciom z najmłodszym pokoleniem adeptów aktorstwa oddawał całe swoje serce. Wielokrotnie zasiadał też w komisjach Ogólnopolskiego Konkursu Recytatorskiego, którego lokalnej odsłony był inicjatorem i organizatorem. Dzielenie się miłością do teatru było największą jego pasją - wspominają go przedstawiciele katowickiego teatru we wpisie udostępnionym na Facebooku.

Kuczera zagrał ponad 100 ról dramatycznych i komediowych w Teatrze Śląskim. W ostatnich latach można było go zobaczyć w takich spektaklach, jak m.in. "Wujek.81. Czarna ballada", "12 krzeseł", "Drach" czy "Piąta strona świata".

Występował również w Teatrze Telewizji. Zagrał także w serialach "Pierwsza miłość" oraz "Kryminalni". Jerzy Kuczera był laureatem nagrody "Aktor-Animator Kultury", ponadto został odznaczony Srebrnym i Złotym Krzyżem Zasługi.

Msza żałobna i pogrzeb odbędą się w środę, 5 kwietnia, o godz. 11 w Kościele Najświętszego Serca Pana Jezusa w Zabrzu-Rokitnicy przy ul. Kardynała Stefana Wyszyńskiego. 

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE