Zespół „Mazowsze” zaprasza na koncert w katowickiej Archikatedrze!

2020-01-24 15:37 Artykuł sponsorowany
Zespół pieśni i tańca Mazowsze
Autor: mat.prasowe Zespół pieśni i tańca "Mazowsze"

Taki zespół jest w Polsce tylko jeden! „Mazowsze” to bez wątpienia najbardziej znany polski zespół pieśni i tańca, prezentujący folklor w wersji stylizowanej. Repertuar zespołu jest bardzo szeroki, jednak polskie kolędy są bez wątpienia jednym z jego najważniejszych filarów.

W trakcie nastrojowego wieczoru w katowickiej Archikatedrze „Mazowsze" zaprezentuje najpiękniejsze polskie kolędy i pastorałki. Koncert jest bezpłatny i dostępny dla wszystkich. Wystąpią soliści, chór i orkiestra „Mazowsza”. Koncert odbędzie się w sobotę, 25 stycznia o godz. 19:00 w Archikatedrze Chrystusa Króla, ul. Plebiscytowa 49A w Katowicach. Wstęp wolny.

„Mazowsze” śpiewa polskie kolędy

Kolędy to utwory tradycyjnie towarzyszące w Polsce świętom Bożego Narodzenia. Jak głosi legenda, pierwszymi kolędami były piosenki, które anioły śpiewały nad żłobem nowo narodzonemu Jezusowi. Kolędy tak mocno wrosły w polską tradycję, że dziś trudno byłoby wyobrazić sobie bez nich Boże Narodzenie. Najbardziej znane polskie kolędy ściśle splatają się z historią naszego kraju. Autorstwo W żłobie leży przypisywane jest zwyczajowo polskiemu kaznodziei Piotrowi Skardze, a słowa śpiewane są one do melodii poloneza koronacyjnego króla polskiego Władysława IV.

Słowa Bóg się rodzi napisane zostały przez słynnego polskiego poetę i pamiętnikarza  epoki Oświecenia Franciszka Karpińskiego. Również i w tym przypadku w warstwie muzycznej wyraźnie słyszalne są rytmy najważniejszego z polskich tańców narodowych – poloneza. Twórcami kolęd byli także wybitni polscy poeci, między innymi Mikołaj Sęp Szarzyński i Andrzej Morsztyn, a także kompozytorzy Zygmunt Noskowski, Feliks Nowowiejski oraz, jeszcze w XX wieku, Witold Lutosławski. Jedną z najpiękniejszych polskich kolęd Lulajże Jezuniu w jednym ze swoich utworów, Scherzu h-moll op.20 wykorzystał Fryderyk Chopin

W repertuarze Państwowego Zespołu Ludowego Pieśni i Tańca „Mazowsze” kolęd po prostu nie mogło zabraknąć!

Mazowsze – historia i współczesność

Państwowy Zespół Ludowy Pieśni i Tańca „Mazowsze” ma dziś za sobą już 70 lat działalności scenicznej. Okrągłą rocznicę powstania obchodził w 2018 roku. Dziś otwiera kolejną dekadę swojego istnienia i stawia czoła nowym wyzwaniom! Nazwa zespołu wywodzi się od centralnego regionu Polski – Mazowsza, jednak repertuar grupy rozszerza się stopniowo od pierwszych chwil jego istnienia. Dziś znajdują się w nim sceniczne opracowania folkloru 42 regionów z całej Polski.

Więcej informacji o koncercie znajdziecie tutaj.

Koncert Kolęd i Pastorałek
Autor: mat.prasowe

Artykuł sponsorowany