Zamiast betonu i szkła - drewno. W Jaworznie powstał pierwszy w województwie śląskim drewniany budynek biurowy

Od kilku dekad drewno zyskuje na popularności jako materiał konstrukcyjny budynków. Jednak w Polsce nie jest to zbyt popularne. Obecnie nasze miasta to nadal połączenie betonu, stali i szkła.
Drewniany biurowiec w Jaworznie
W Jaworznie powstał pierwszy w województwie śląskim drewniany biurowiec. Tymczasem wznoszenie obiektów w technologii drewnianej konstrukcji szkieletowej to przyszłość. Tak buduje już Europa Zachodnia i kraje skandynawskie.
Zobacz, jak wygląda drewniany biurowiec w Jaworznie na zdjęciach
Wykorzystywanie w Polsce drewna do wznoszenia budynków wielokondygnacyjnych nie jest popularne. Spowodowane jest to przede wszystkim obawą o wytrzymałość drewnianych konstrukcji. Nie było do tej pory systemu, który byłby w pełni sprawdzony i dawałaby możliwość stawiania wysokich budynków. To się jednak zmieniło.
W Szwecji na przykład powstaje już 20 piętrowy wieżowiec z drewna.
Pod koniec roku w Jaworznie powstanie 4-kondygnacyjny blok o konstrukcji drewnianej.
- I to nie będzie nasze ostatnie słowo. W planach mamy kolejne konstrukcje bloków i biurowców najpierw 6-kondygnacyjnych, następnie 8-kondygnacyjnych - mówi Radosław Bańkowski, współtwórca systemu i dyrektor handlowy Wood Core House.
Kolejny powód dla którego drewniane budynki nie są w Polsce popularne to lęk przed cieplnymi i izolacyjnymi parametrami drewna.
W krajach skandynawskich, w których panuje surowy klimat i trudne warunki pogodowe, budownictwo drewniane na stałe wpisało się w architekturę krajobrazu.
Drewno to ekologiczny materiał budowlany.
- 6-kondygnacyjny budynek generuje ponad 1400 ton CO2 mniej do atmosfery. To jest kolosalna różnica jeśli chodzi o budownictwo tradycyjne, a szkieletowe. Czas wznoszenia, łatwość wykończenia, mikroklimat. Tych korzyści w budynku szkieletowym jest bardzo dużo - dodaje Radosław Bańkowski.
Otwarty dziś 3- kondygnacyjny budynek połączony jest z nową halą produkcyjną, która umożliwi produkcję kolejnych 20 000 m2 konstrukcji rocznie, co daje prawie 170 budynków.