Zamiast betonu i szkła - drewno. W Jaworznie powstał pierwszy w województwie śląskim drewniany budynek biurowy

2022-05-19 21:58
Pierwszy w województwie śląskim drewniany budynek biurowy w Jaworznie
Autor: Katarzyna Ziółkowska-Dąbek Pierwszy w województwie śląskim drewniany budynek biurowy w Jaworznie

Od kilku dekad drewno zyskuje na popularności jako materiał konstrukcyjny budynków. Jednak w Polsce nie jest to zbyt popularne. Obecnie nasze miasta to nadal połączenie betonu, stali i szkła.

Drewniany biurowiec w Jaworznie

W Jaworznie powstał pierwszy w województwie śląskim drewniany biurowiec. Tymczasem wznoszenie obiektów w technologii drewnianej konstrukcji szkieletowej to przyszłość. Tak buduje już Europa Zachodnia i kraje skandynawskie.

Zobacz, jak wygląda drewniany biurowiec w Jaworznie na zdjęciach

Wykorzystywanie w Polsce drewna do wznoszenia budynków wielokondygnacyjnych nie jest popularne. Spowodowane jest to przede wszystkim obawą o wytrzymałość drewnianych konstrukcji. Nie było do tej pory systemu, który byłby w pełni sprawdzony i dawałaby możliwość stawiania wysokich budynków. To się jednak zmieniło.

W Szwecji na przykład powstaje już 20 piętrowy wieżowiec z drewna.

Pod koniec roku w Jaworznie powstanie 4-kondygnacyjny blok o konstrukcji drewnianej.

- I to nie będzie nasze ostatnie słowo. W planach mamy kolejne konstrukcje bloków i biurowców najpierw 6-kondygnacyjnych, następnie 8-kondygnacyjnych - mówi Radosław Bańkowski, współtwórca systemu i dyrektor handlowy Wood Core House.

Kolejny powód dla którego drewniane budynki nie są w Polsce popularne to lęk przed cieplnymi i izolacyjnymi parametrami drewna.

W krajach skandynawskich, w których panuje surowy klimat i trudne warunki pogodowe, budownictwo drewniane na stałe wpisało się w architekturę krajobrazu.

Drewno to ekologiczny materiał budowlany.

- 6-kondygnacyjny budynek generuje ponad 1400 ton CO2 mniej do atmosfery. To jest kolosalna różnica jeśli chodzi o budownictwo tradycyjne, a szkieletowe. Czas wznoszenia, łatwość wykończenia, mikroklimat. Tych korzyści w budynku szkieletowym jest bardzo dużo - dodaje Radosław Bańkowski.

Otwarty dziś 3- kondygnacyjny budynek połączony jest z nową halą produkcyjną, która umożliwi produkcję kolejnych 20 000 m2 konstrukcji rocznie, co daje prawie 170 budynków.

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE