Zagłębiowskie Centrum Onkologii wydłuża godziny wykonywania badań mammograficznych

i

Autor: Zagłębiowskie Centrum Onkologii/FB

Zdrowie

Zagłębiowskie Centrum Onkologii wydłuża godziny wykonywania badań mammograficznych

2024-03-03 18:15

To świetna informacja dla wszystkich pań, które chcą wykonać badanie mammograficzne. Zagłębiowskie Centrum Onkologii w Dąbrowie Górniczej wydłuża godziny, w których będą mogły to zrobić - bez skierowania.

Wydłużone godziny wykonywania mammografii w Zagłębiowskim Centrum Onkologii

Od poniedziałku, 3 marca w Zagłębiowskim Centrum Onkologii znajdującym się w Szpitalu Specjalistycznym w Dąbrowie Górniczej wydłużone zostają godziny wykonywania badań mammograficznych. Wcześniej kobiety mogły wykonywać badania profilaktyczne tylko rano.

Jesteśmy otwarci na pacjentki, które są osobami aktywnymi zawodowo i nie mają czasu, aby przyjść i wykonać takie badanie w godzinach dopołudniowych. Mogą przyjść i wykonać takie badanie nawet o godzinie 19, więc jest to dla nich spore udogodnienie" - podkreśliła w informacji prasowej kierowniczka Zakładu Diagnostyki Obrazowej dr Anna Krzywda.

W Polsce stwierdza się ponad 18 500 nowych przypadków zachorowań na nowotwór piersi rocznie. W początkowym okresie rak piersi nie daje żadnych objawów. Dlatego najważniejszym czynnikiem wpływającym na skuteczność leczenia jest wykrycie nowotworu w jak najwcześniejszym stadium.

Stawiamy nie tylko na bardzo dobrą jakość badań, ale także na przygotowanie personelu medycznego. Odpowiadamy na wszystkie pytania, rozwiewamy wątpliwości, a czasem po prostu uspokajamy, zapewniając wsparcie na każdym etapie tego procesu" – powiedziała specjalistka.

Rak piersi jest najczęściej występującym nowotworem złośliwym u kobiet

Podstawowym badaniem wykonywanym w ramach programu profilaktyki raka piersi jest mammografia. Badanie pozwala uwidocznić zmiany w piersi wielkości nawet 2-3 mm. W czasie badania wykonuje się dwa zdjęcia każdej piersi.

Obecnie profilaktyczną mammografię finansowaną przez NFZ mogą wykonać panie mające od 45 do 74 lat. Do tej pory bezpłatna mammografia była dostępna dla pań w wieku 50–69 lat. „Dzięki tej zmianie z tak ważnej opcji diagnostycznej skorzysta jeszcze więcej kobiet. Do programu mogą także wrócić pacjentki, które zakończyły leczenie onkologiczne i od tego czasu upłynęło pięć lat" – wyjaśniła dr Krzywda.

Czynniki ryzyka zachorowania na raka piersi to: rak piersi wśród członków rodziny, mutacje w genach BRCA 1 lub BRCA 2, wczesna pierwsza miesiączka przed 12 rokiem życia, późna menopauza po 55 roku życia, urodzenie dziecka po 35. roku życia, bezdzietność, leczenie z powodu innych schorzeń piersi.

Źródło informacji: PAP.

Quiz z wiedzy ogólnej tylko dla ambitnych

Pytanie 1 z 20
Na początek coś prostego. Jakie zwierzę widzisz na zdjęciu?
Leo