Wiadomości

Zabytkowy pałac w Koniecpolu do kupienia. Nie wystarczą zaskórniaki. Trzeba sięgnąć głębiej do portfela

Zabytkowy pałac w Koniecpolu przez ostatnie lata był zaniedbany i stawał się ruiną. Być może w niedalekiej przyszłości odzyska należny blask. Cały zespół pałacowo-parkowy Koniecpolskich został ponownie wystawiony na sprzedaż. Żeby kupić nieruchomość trzeba zdecydowanie głębiej zajrzeć do portfela.

Pałac w Koniecpolu odzyska dawny blask? Został wystawiony na sprzedaż

Zespół pałacowo-parkowy w Koniecpolu ponownie został wystawiony na sprzedaż. Jest więc szansa, że niszczejący zabytek przejdzie w nowe ręce i odzyska należny blask. Nieruchomość jest zresztą wpisana do rejestru zabytków województwa śląskiego.

Zabudowania przy ul. Zamkowej 27 to rezydencja polskich rodów magnackich ważnych dla historii kraju i jednocześnie najcenniejszy zabytek Koniecpola. Obecny zespół pałacowy powstał w miejscu wcześniejszego zamku – przyznaje Michał Kasprzak, rzecznik Izby Administracji Skarbowej w Katowicach. 

Przypomnijmy, że pałac należał do rodu Koniecpolskich do 1719 roku. Później kolejnymi właścicielami byli Walewscy, Lubomirscy i Czapscy. Spadkobiercami tych ostatnich zostali z kolei Potoccy. To właśnie do nich ta nieruchomość należała aż do II wojny światowej. Później tereny upaństwowiono, a pałac wraz z przyległościami oddano w ręce Koniecpolskich Zakładów Płyt Pilśniowych. W 2011 roku całość odzyskał jeden ze spadkobierców, który w 2015 sprzedał wszystko obecnemu właścicielowi, który jest kieleckim przedsiębiorcą. 

Urząd Skarbowy w Częstochowie, który wystawił na licytację zabytkowy zespół pałacowo-parkowy informuje, że do kupienia jest pięć budynków, zbiornik wodny oraz ponad 5,5 ha terenu.

W skład nieruchomości wchodzą:

  • pałac o powierzchni 1,5 tys. metrów kwadratowych,
  • dwie oficyny (łącznie niemal 1 tys. metrów kwadratowych),
  • dawny hotel (590 metrów kwadratowych) i
  • niewielki obiekt, w którym znajdowała się szatnia.

Wartość całości oszacowano na 3,8 mln zł, a cena wywołania to 75 proc. tej kwoty. Termin pierwszej licytacji wyznaczono na 3 kwietnia tego roku. 

Tak prezentuje się zespół pałacowo-parkowy w Koniecpolu: