Adrian Rzytki z Tychów jest kierowcą trolejbusa. O pracy opowiada na TikToku

i

Autor: A. Rzytki

Ludzie Śląska

Za dnia kierowca trolejbusu, a po godzinach TikToker i muzyk. Poznaj Adriana z Tychów

Adrian od zawsze miał dwa marzenia: chciał jeździć trolejbusem i śpiewać. Stwierdził, że nie musi między nimi wybierać. Dziś jeździ "trajtkiem" po tyskich ulicach, a po godzinach tworzy muzę. O swoich pasjach opowiada na TikToku, gdzie każdy z jego filmików notuje miliony wyświetleń.

Adrian Rzytki w grudniu skończy 27 lat. Urodził się w Katowicach, ale całe życie mieszkał w Tychach. Prawie całe, bo w 2015 roku wyprowadził się do Warszawy. Przesiedział w stolicy pięć lat, w końcu jednak uznał, że czas wrócić w rodzinne strony. 

Przy okazji postanowił, że spełni swoje marzenie z dzieciństwa o jeżdżeniu trolejbusem. Nie wahał się ani chwili. Poszedł do urzędu pracy, który wysłał go na kurs.

- Do wyjeżdżenia miałem około 60 godzin. Poza samym prawem jazdy trzeba również zrobić kwalifikacje do przewozu osób, a to kolejne 140 godzin poświęconych na przepracowanie materiału - opowiada Adrian.

Po setkach godzin spędzonych na nauce w końcu mógł ruszyć w pierwszą trasę po mieście. O tym, jak wygląda jego codzienna praca, opowiada ciekawskim na TikToku.

A takich ciekawskich jest całkiem sporo, bo konto Adriana śledzi 321 tys. obserwujących, a jego nagrania lubi ponad 14 mln osób.

- TikToka założyłem, gdy jeszcze mieszkałem w Warszawie, zatem nie było tutaj jakiś grubszych przemyśleń na temat nagrywania o trolejbusach. Wyszło to zupełnie naturalnie, zrobiłem prawko, nagrałem coś raz i zauważyłem, że ludzi bardzo ten temat ciekawi. Dla mnie to czysta przyjemność, szczególnie, że trolejbus to rzadko spotykany w Polsce pojazd - mówi Adrian.

Ludzi interesuje, jak wygląda praca kierowcy trolejbusu

Z jego filmików dowiemy się m.in. jak podłącza się trolejbus do prądu, gdzie kierowcy ładują swoje pojazdy i co się robi, kiedy jest się rezerwowym kierowcą. Wyjaśnia też, na czym polega różnica między prowadzeniem autobusu a trolejbusu.

- Trolejbusem trzeba jechać znacznie ostrożniej, bo ma odbieraki prądu, które na zakręcie mogą wypaść z sieci, jeśli pojedziemy za szybko. Trzeba też wiedzieć, w którym momencie je odpiąć, bo są takie trasy, gdzie musimy jechać na bateriach. Gdybym zapomniał o odpięciu odbieraków, to wtedy same wypadają z sieci i składają się na dach. My kierowcy potocznie nazywamy to "pałowaniem" - śmieje się Adrian.

Zdarza się, że pasażerowie rozpoznają go z TikToka i przychodzą porozmawiać. Czasem proszą nawet wspólne zdjęcie. Niestety bywa też, że do pojazdu wsiądzie agresywny gość. Obowiązkiem kierowcy jest usunąć taką osobę z pokładu, a jeśli stawia opór musi wezwać policję. Na szczęście takie sytuacje to rzadkość.

O jego internetowej działalności wie również pracodawca. Jak reaguje na jego filmiki?

- Cały zarząd ma do tego wgląd i nikomu to zupełnie nie przeszkadza. W sumie to wręcz przeciwnie, bo z chęcią oglądają te filmy - uśmiecha się młody kierowca. 

Nie tylko jeździ, ale i śpiewa. Jego talent dostrzegła duża wytwórnia 

Ale trolejbusy to nie jedyna pasja ambitnego tyszanina. Adrian zawsze marzył o śpiewaniu, a przygodę z muzyką rozpoczął na poważnie w 2019 roku. Pierwszy numer pt. "Daj znać" nagrał we współpracy z Honoratą Skarbek i Szymonem Frąckowiakiem. Utwór na platformie YouTube ma ponad 20 tys. wyświetleń.

Adrian rozesłał go do kilku największych polskich wytwórni, a MyMusic postanowiła wziąć zdolnego artystę pod swoje skrzydła. To tam nagrywa m.in. raper Kaen czy Sylwia Lipka. W 2020 roku powstał singiel pt. "Piekło Kobiet". Na platformie YouTube piosenka ma ponad 15 tys. wyświetleń.

- Albumu raczej nie planuję póki co ze względu na brak czasu. Znajomy producent, z którym nagrywałem drugi singiel, ma swoje studio w Pile. To jest prawie cała Polska do przejechania, a trudno pogodzić pracę na cały etat z takimi wycieczkami, żeby nagrać album. Ale na pewno w tym roku ukaże się mój trzeci singiel - obiecuje Adrian.

Więcej z serii "Ludzie Śląska":

Marcelina, kierowca autobusu z Katowic, podbija TikToka

Znana TikTokerka pomaga schronisku w Bytomiu. W tym celu stworzyła specjalny kalendarz

Malwina Nowak z Jastrzębia-Zdroju uwielbia przygody. Swoją energią zaraża wszystkich wokół

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE