Wyłudzali telefony i sprzęt elektroniczny. Zarzuty dla 31 osób

i

Autor: Pixabay

Kryminalne

Wyłudzali telefony i sprzęt elektroniczny. Zarzuty dla 31 osób działających w grupie przestępczej

2024-04-12 16:03

Do Sądu Okręgowego w Katowicach trafiły akty oskarżenia przeciwko 31 osobom działającym w zorganizowanej grupy przestępczej, zajmującej się wyłudzaniem drogich telefonów i sprzętu elektronicznego na podstawie nierzetelnych dokumentów i umów.

31 osób z zarzutami za wyłudzanie telefonów i sprzętu elektronicznego

Paserom przedstawiono łącznie prawie 100, a pozostałym członkom grupy przestępczej prawie 2 tys. zarzutów, z czego główna podejrzana usłyszała ich 1085. Chodzi o wyłudzanie drogich telefonów i sprzętu elektronicznego na podstawie nierzetelnych dokumentów i umów. Do Sądu Okręgowego w Katowicach trafiły akty oskarżenia przeciwko 31 osobom.

Jak relacjonuje policja, „podejrzani w latach 2015-2019 na terenie Katowic, Bytomia, Rudy Śląskiej i Gliwic popełniali przestępstwa, polegające na wyłudzaniu umów o świadczenia usług telekomunikacyjnych na postawie nierzetelnych dokumentów. W ten sposób wchodzili w posiadanie telefonów komórkowych oraz sprzętu elektronicznego, które następnie sprzedawali".  

Przestępczy proceder polegał na zawieraniu umowy o świadczenie usług telekomunikacyjnych na dane osób, czy też firm, które wyszukiwali inni członkowie grupy. Umowy podpisywane były przez tzw. „słupy”, a często podpisy były podrabiane. Pracownik salonu, zaangażowany w przestępczy proceder, dokonywał jednocześnie pierwszej wpłaty w kwocie zależnej od modelu telefonu, aby w ten sposób uwiarygodnić transakcję, a w konsekwencji uzyskać telefony komórkowe różnych marek, najczęściej klasy premium" - czytamy dalej.

Katowiccy policjanci ustalili, że osobą kierującą grupą był brat życiowego partnera 39-letniej pracownicy salonu jednego z operatorów telefonii komórkowej.

Podejrzanym grozi kara do ośmiu lat więzienia, która może zostać podwyższona ze względu na to, że uczynili z przestępczego procederu stałe źródło dochodu.

QUIZ. Wiesz, ile lat grozi za to przestępstwo? W kilku przypadkach możesz doznać szoku

Pytanie 1 z 20
Jaka kara grozi za dostarczenie alkoholu osobie małoletniej?