Wulgarne ostrzeżenie przed smogiem w Katowicach. Fejkowy alert hitem internetu

2019-12-19 10:40
Wulgarne ostrzeżenie przed smogiem
Autor: redakcja

Ostrzegamy o niskiej jakości powietrza na terenie Katowic. Powietrze jest naprawdę c...owe, nie ryzykuj! - wiadomość o takiej treści mieli dostać na swoje telefony komórkowe mieszkańcy Katowic. Zrzuty ekranu z wulgarnym alertem smogowym krążą po sieci i robią prawdziwą furorę. Zbadaliśmy sprawę - to fake news, a wiadomość została spreparowana. Jest trochę śmiechu, ale jedno się zgadza - powietrze w aglomeracji górnośląskiej jest naprawdę złe i ciężko się oddycha.

Wulgarny alert smogowy w Katowicach

Powietrze w całym województwie śląskim od kilku dni jest fatalnej jakości. Normy pyłów zawieszonych często przekroczone o ponad 1000 procent. Smog widać gołym okiem, a nawet go czuć. Nie dziwią więc alerty smogowe ogłaszane w śląskich i zagłębiowskich miastach. Jednak ostrzeżenia o takiej treści nikt by się nie spodziewał.

W internecie krążą zrzuty ekranu, na których widać alert smogowy o wulgarnej treści, który miał być dostarczony esemesem do mieszkańców Katowic.

Tak brzmi treść (pisownia oryginalna):

"Ostrzegamy o niskiej jakosci powietrza na terenie Katowic i obrzeżnych miejscowości. Zalecane jest opuszczanie lokali mieszkalanych tylko w szczegolnie uzasadnionych przypadkach. Powietrze jest naprawde c...owe, nie ryzykuj!"

Chwilę później miało przyjść sprostowanie wcześniejszej treści alertu z przeprosinami w związku z użyciem słowa powszechnie uznanego za wulgarne.

Wulgarne ostrzeżenie przed smogiem
Autor: redakcja

Sprawa już z daleka śmierdzi mistyfikacją. Wystarczy popatrzeć na liczne literówki i błędy. Ale nie przeszkodziło to internautom w szerokim rozpowszechnianiu fejkowego alertu smogowego.

Zapytaliśmy o całą sprawę u źródła, czyli w Rządowym Centrum Bezpieczeństwa.

- Znam sprawę o którą pan pyta. My nie wysyłaliśmy ostatnio żadnego alertu dla Katowic. Taka wiadomość nie mogłaby mieć racji bytu. Ostrzeżenia muszą być swojej treści w pełni profesjonalne i z zachowaniem określonych form. To oczywisty fake news - przekonuje Bożena Wysocka z Rządowego Centrum Bezpieczeństwa.

W internecie śmiechom nie ma końca, ale zwracamy uwagę, że sprawa jest jednak poważna, bo smog to prawdziwy, a nie fejkowy, problem Katowic i wielu innych miast.

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE