Województwo śląskie bez śmigłowca LPR. Skąd nadleci pomoc?

2020-07-08 12:06 Rafał Strzelec
Śmigłowiec LPR
Autor: Lowdown/WIKIPEDIA

Śmigłowiec LPR Ratownik 4 został przeniesiony do bazy w Krakowie-Balicach. Wszystko dlatego, że Ratownik 6, który funkcjonował w woj. małopolskim uległ uszkodzeniu. W związku z tym Śląsk będzie otrzymywał wsparcie zarówno z Krakowa, jak i z Opola.

O tym, że Śmigłowiec LPR Ratownik 4, który dotychczas stacjonował w Kaniowie, został przeniesiony do Krakowa informuje Dziennik Zachodni. Decyzja zapadła w związku z awarią Ratownika 6 - śmigłowca, który służył ratownikom z Krakowa.

- Tamtejszy śmigłowiec miał usterkę, co skutkowało, usunięciem go z operacji. Podjęliśmy tę decyzję, bo jest tam baza całodobowa - mówi Justyna Sochacka, rzecznika Lotniczego Pogotowia Ratunkowego.

Śląsk może liczyć na pomoc z Krakowa, a także Opola. Na razie nie wiadomo, jak długo będzie trwała taka sytuacja. Jak wiadomo w woj. śląskim dochodzi do bardzo wielu groźnych wypadków. Najlepszym dowodem na potwierdzenie tej tezy jest katastrofa drogowa koło Częstochowy na drodze krajowej nr 1. Wówczas w akcji brały udział aż cztery śmigłowce, które transportowały najciężej poszkodowanych m.in. do szpitala w Łodzi.

W 2019 roku doszło do ponad 30 tys. wypadków, w których zginęło blisko 3 tysiące osób. W samym województwie śląskim miał miejsce co dziesiąty wypadek (dokładnie 2965). Zginęło w nich 199 osób. Gorzej sytuacja wyglądała tylko w Wielkopolsce, Małopolsce i woj. łódzkim. Mazowsze było liczone oddzielnie z rejonem podlegającym policji w Warszawie.

Wybory 2020: Jak głosować w II turze?

Rozwijamy nasz serwis dzięki wyświetlaniu reklam.

Blokując reklamy, nie pozwalasz nam tworzyć wartościowych treści.

Wyłącz AdBlock i odśwież stronę.