Współpraca polsko-słowacka

i

Autor: Andrzej Grygiel / UMWS

Ambitne plany śląsko-żylińskie

Woj. śląskie i kraj żyliński mają ambitne plany. Beskidy i Żywiecczyzna drogowskazem dla Słowacji

Na zaproszenie przewodniczącej słowackiego regionu Eriki Juronovej, delegacja woj. śląskiego razem z marszałkiem Jakubem Chełstowskim gościła w kraju żylińskim. Spotkanie dotyczyło współpracy obu regionów na rzecz rozwoju.

Kraj Żyliński znajduje się na północnym zachodzie Słowacji - od strony zachodniej graniczy z Republiką Czeską, a od północy z Polską. Głównym miastem jest Żylina, atrakcjami regionu są zamki: Orawski, Hričovský, Súľovský hrad, Likava,  Liptovski.

Ważnym miejscem na turystycznym szlaku jest miejscowość Vlkolinec wpisana na listę zabytków UNESCO. Znajdziemy tam też architekturę sakralną, którą reprezentują drewniane kościoły w Świętym Krzyżu, Twardoszynie, Leštinách i Istebnym. Kuracje uzdrowiskowe oferują Rajeckie Cieplice (Rajecké Teplice), Turczańskie Cieplice oraz Lúčky.

Województwo śląskie i kraj żyliński łączy bardzo dobra współpraca transgraniczna. Oba regiony mają ambitne perspektywy i plany.

Beskidy i Żywiecczyzna drogowskazem dla Słowaków

Chcemy przede wszystkim czerpać z doświadczeń Województwa Śląskiego, którego atrakcją turystyczną są Beskidy czy Żywiecczyzna. Rozwój turystyki w Kraju Żylińskim w oparciu o doświadczenia naszego sąsiada są pewnego rodzaju drogowskazem. Zależy nam na wypromowaniu turystycznej marki naszego regionu, zaktywizować go, przy czym należy brać pod uwagę jego specyfikę, bo w naszym przypadku aż 60 proc. powierzchni regionu to tereny chronione – wyjaśnia Erika Juronova dodając, że Kraj Żyliński przywiązuje ogromną wagę do swojego dziedzictwa kulturowego.

Słowacki odpowiednik województwa śląskiego jest bardzo malowniczy: Mała Fatra, Wielka Fatra, Choczskie Wierchy a przede wszystkim Tatry Zachodnie oraz Tatry Niskie są rajem dla wielbicieli turystyki pieszej i rowerzystów. Znajdziemy tam też chętnie odwiedzane jaskinie, jeziora zaporowe oraz parki wodne.

Kraj Żyliński jest bardzo atrakcyjnym regionem, odwiedzanym przez co roku przez wielu turystów, w tym mieszkańców Województwa Śląskiego. Bardzo cenimy sobie wzajemne relacje, uczymy się od siebie, a każde ze spotkań z panią Eriką Juronovą, przewodniczącą Samorządowego Kraju Żylińskiego to cenne doświadczenie i jednocześnie okazja do zacieśniania więzów z tym bardzo ważnym dla nas regionem, z którym mamy wiele projektów do realizacji, w tym Interreg SK-PL. Turystyka, współpraca gospodarcza oraz innowacje są wspólnym mianownikiem działań, które chcemy razem rozpocząć. Co więcej, chcemy kwestie współpracy poszerzać, wspólnie z Krajem Żylińskim i Morawsko-Śląskim stworzyć międzyregionalną platformę ze wspólną marketingową wizją rozwoju naszych ojczyzn. Otworzyć tym samym nową przestrzeń gospodarczą i biznesową – mówi marszałek Jakub Chełstowski.

Jednym z pomysłów na rozszerzenie współpracy są wspólne projekty Województwa Śląskiego, Kraju Żylińskiego oraz Kraju Morawsko-Śląskiego, w których te trzy regiony jako monolit ubiegałyby się o środki unijne z myślą o ich rozwoju. Do współpracy zostałyby zaproszone także duże ośrodki miejskie: Katowice, Ostrawa i Żylina.

Mamy za sobą już wiele wspólnych projektów czy wystaw, a nawet pobytów szkoleniowych. Ważne jest jednak, aby ciągle otwartym tematem była wzajemna edukacja. Imponujące są osiągnięcia i doświadczenia Województwa Śląskiego w zakresie innowacji w procesie transformacji. Nie ukrywam, że mile widziany byłby doradca ze strony Województwa Śląskiego, który pomógłby i nam w tym zakresie – zaakcentowała Iveta Chabadova, dyrektor Regionalnej Organizacji Turystycznej Kraju Żylińskiego.

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE