Specjalny dodatek z ZUS bez względu na wiek. To ponad 550 zł

i

Autor: Pixabay/zdj. ilustracyjne

Finanse

Wniosek, po którym ZUS musi ci wypłacić 550 zł. Wielu Polaków o tym nie wie

2023-08-30 10:35

Ponad 550 zł wynosi dodatek ZUS dla sieroty zupełnej. Przysługuje on osobie, która straciła obydwoje rodziców i ma prawo do renty rodzinnej. Aby otrzymać dodatkowe pieniądze, należy złożyć jeden prosty wniosek i ZUS będzie musiał wypłacić pieniądze. Czas jest ograniczony.

Dodatek z ZUS otrzymywany bez względu na wiek

Dodatek dla sieroty zupełnej przysługuje osobie, która straciła obydwoje rodziców i z tego tytułu ma prawo do renty rodzinnej - informuje Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Co istotne, w tym przypadku nie obowiązuje kryterium wieku, dlatego o taki dodatek może wystąpić nawet osoba dorosła. Należy się on również wtedy, gdy pobierana jest renta wyłącznie po zmarłej matce, a ojciec jest nieznany.

Jeśli w rodzinie jest kilka sierot zupełnych, dodatek zostanie wypłacony każdej takiej osobie - pod warunkiem, że jest uprawniona do pobierania renty rodzinnej. 

Wspomniany dodatek obecnie wynosi 553,30 zł miesięcznie (wcześniej, przed marcową podwyżką, było to 481,97 zł). Aby go otrzymać, należy złożyć w ZUS odpowiedni wniosek.

Wniosek można złożyć o dowolnym czasie osobiście lub przez pełnomocnika w dowolnej jednostce organizacyjnej ZUS (pisemnie lub ustnie do protokołu), a także pocztowo.

Aby go otrzymać należy przygotować:

  • wniosek o dodatek dla sieroty zupełnej – to wniosek ERRD
  • dokumenty stwierdzające daty zgonu rodziców i
  • dokument stwierdzający datę zgonu matki i akt urodzenia, z którego wynika brak danych ojca.

- Wniosek rozpatruje organ rentowy właściwy ze względu na miejsce zamieszkania osoby zainteresowanej lub jednostka organizacyjna Zakładu wyznaczona przez Prezesa ZUS. Po analizie wniosku i załączonej dokumentacji oraz ewentualnym przeprowadzeniu postępowania wyjaśniającego organ rentowy wydaje decyzję w terminie 30 dni od wyjaśnienia ostatniej okoliczności niezbędnej do wydania decyzji - informuje ZUS na swojej stronie internetowej. 

NAJWAŻNIEJSZE WIADOMOŚCI ZE ŚLĄSKA

Wiadomości ze Śląska

i

Autor: Archiwum Wiadomości ze Śląska Link: https://www.eska.pl/slaskie/
Listen on Spreaker.
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE