Wirusy w natarciu

i

Autor: pixabay.com

Wirusy szaleją na Śląsku i Zagłębiu. Rośnie liczba zakażonych koronawirusem [AUDIO]

2023-03-15 12:45

Wirusy grypy oraz koronawirusa w natarciu. W ostatnich dniach Śląsk na zmianę z Mazowszem liderami w zakażeniach groźnym patogenem. Do regionu dotarł wysoko zakaźny podwariant zmutowanego Omikronu — Kraken. Ale mieszkańcom Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii daje się mocno we znaki również niebezpieczny wirus grypy. Eksperci radzą unikać dużych skupisk ludzi, zachować dystans i wrócić do częstszej dezynfekcji rąk.

Koronawirus w Śląskiem nie odpuszcza. Posłuchaj o sytuacji epidemicznej w regionie.

Po trzech latach obecności koronawirusa wirus nie odpuszcza. Mało tego obecność groźnego patogenu wzmacnia się – słyszymy w Wojewódzkiej Stacji Sanitarno- Epidemiologicznej w Katowicach. Powód? – Zapomnieliśmy o bezpiecznych zachowaniach, które potrafią skutecznie obniżyć ryzyko zakażenia koronawirusem. Mowa o maseczkach, dystansie oraz dezynfekcji- mówi Grzegorz Hudzik , szef WSSE w Katowicach.

Minionej doby w Polsce wykryto 4 071 nowych przypadków zakażeń, na samym Śląsku 449 osób zachorowało, to drugie miejsce w kraju. Zmarło w Polsce 26 osób.

Dwa tygodnie w regionie mieliśmy smutne żniwo. Z powodu Covid 19 zmarło 23 osoby. 10 z tych osób to zmarli bez chorób współistniejących. – To dowód na to, że koronawirus nadal jest bardzo groźny i nie można go lekceważyć. Niestety obserwujemy, że zapomnieliśmy o tym i mamy tego teraz dowody w postaci sporej liczby zakażonych. Ta liczba póki co nie spada. Choroba cały czas jest w natarciu. Kiedy się skończy? Tego nie da się jednoznacznie określić- dodaje Grzegorz Hudzik.

Zdaniem eksperta charakterystyka epidemii Covid 19 przybiera taką formę zębów piły. Mamy spadki, a potem znowu pojawiają się wzrosty, tak jak to mamy do czynienia teraz. Brakuje krzywej kończącej tę epidemię. Statystyki zachorowań są niepokojące.

W ostatnim tygodniu w Śląskiem przeprowadzono w przychodniach lekarskich 6 tysięcy testów. 40 procent osób okazało się zakażonych koronawirusem. Jak jednak informują lekarze pierwszego kontaktu , jest sporo pacjentów, którzy nie testują się a ewidentnie mają objawy świadczące o zakażeniu. Wielu nieodpowiedzialnych osób przychodzi do pracy z objawami grypy. Podobnie sytuacja wygląda w szkołach i przedszkolach.

– Najlepszą obroną jest szczepionka, a czwartą dawkę przyjęło niewiele osób i to mnie martwi. Często słyszę, że po co kolejne dawki szczepionki jak i tak można się zakazić. Wirus mutuje. To prawda ale pamiętajmy, że każda dawka przypominająca daje możliwość przypomnienia naszemu organizmowi o krążącym nadal u nas wirusowi. Jeśli nawet zachorujemy, to przebieg choroby będzie łagodny i unikniemy powikłań, które bardzo często daje koronawirus- podkreśla Grzegorz Hudzik, śląski inspektor sanitarny.

Do końca marca resort zdrowia ma zdecydować , co z piątą dawką szczepionki przeciwko Covid 19.

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE