Wielkanoc 2023

i

Autor: pixabay.com

Tanio już było

Wielkanoc 2023 najdroższa od lat. Za same jajka zapłacimy krocie AUDIO

2023-03-31 14:33

Tanio już było. Teraz trzeba będzie sięgać do portfela coraz głębiej. Świąteczne zakupy na Wielkanoc będą nas słono kosztować. Niemal wszystkie produkty potrzebne do przygotowania tradycyjnych świątecznych potraw poszły mocno w górę.

Rekordowo droga Wielkanoc 2023. Czy za nami szczyt inflacyjny? Posłuchaj o szczegółach.
Metropolitalne Śniadanie Wielkanocne dla Samotnych i Ubogich. Kto może skorzystać z pomocy?

Najdroższa Wielkanoc od lat. Śniadanie droższe niż obiad w restauracji

To nie powinno być dla nikogo wielkim zaskoczeniem. Ceny poszybowały mocno w górę i dosłownie z dnia na dzień rosną. Najmocniej podrożały tak podstawowe produkty, jak cukier, mąka, olej, przyprawy, warzywa, mięso i jajka. A jak wiadomo, większość z nich (jeśli nie wszystkie) są nam niezbędne do tego, aby przygotować pyszne, wielkanocne śniadanie. A zwłaszcza bez jajek - symbolu świąt wielkanocnych, za które zapłacimy o 30 procent więcej.

– A ceny pójdą jeszcze w górę - ocenia prof. Małgorzata Kieżel ekonomistka z Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach. Jej zdaniem za wysokie ceny jajek odpowiada m.in. ptasia grypa, która mocno dała się we znaki hodowcom kur. – Proszę również pamiętać, a o tym mało kto myśli, że hodowcy płacą wysokie ceny za energię elektryczną. Ptactwo potrzebuje ogrzewania i światła po 14 godzin codziennie - mówi prof. Kieżel.

Faktem jest, że niejedna pani domu nie wyobraża sobie świąt, bez jajek. Mało tego, to często niezbędny składnik przy robieniu pysznych ciast  czy tradycyjnej sałatki jarzynowej. Niestety światowy kryzys i rosnąca od wielu miesięcy inflacja doprowadziły do rekordowych cen podstawowych produktów spożywczych. Dziś niemal za wszystko płacimy jak za zboże.

Polacy mówią, że obniżą wydatki na święta. Zobaczymy to na stołach?

Zdaniem ekspertów na poprawę sytuacji jeszcze długo nam pozostanie poczekać. Dlatego blisko 70 proc. Polaków zamierza znacznie obniżyć wydatki przed Wielkanocą.

– To będą wyjątkowo skromne święta u osób starszych wiekiem, rodzin wielodzietnych i tych, którzy najmniej zarabiają. Oni nie mają już z czego rezygnować, a pogłębiająca się inflacja tylko pogarsza ich sytuację materialną. Inflacja mocno też uderza w klasę średnią, ale tutaj raczej mówimy o ograniczaniu wyjść do restauracji, kina, teatru bądź rezygnacji z jakiś wakacji. Inflacja jednak najmocniej uderza w ubogich - mówi prof. Małgorzata Kieżel.

Dla samotnych Wielkanoc w katowickim MCK-u

Warto pamiętać, że o samotnych i ubogich pamięta Fundacja Wolne Miejsce w Katowicach. Wraz z Górnośląsko-Zagłębiowską Metropolią oraz władzami miast organizuje Metropolitalne Śniadanie Wielkanocne dla Samotnych 2023. Wydarzenie odbędzie się dokładnie w Wielkanoc, czyli 9 kwietnia, o godz. 9.00 w Międzynarodowym Centrum Kongresowym. W spotkaniu uczestniczyć będzie 2 tys. osób.

Podobne śniadania świąteczne 9 kwietnia Fundacja Wolne Miejsca organizuje w Warszawie, Olsztynie, Kołobrzegu oraz innych polskich miastach.

- Na wielkanocnym stole znajdą się tradycyjne potrawy takie jak żurek z jajkiem, pisanki, kiełbasa, sałatka warzywna, ciasta i inne słodkości. Całemu wydarzeniu towarzyszyć będzie oprawa artystyczna. My nie udajemy świąt. U nas każdy w święta nie będzie musiał czuć się samotny - przekonuje Monika Badowska z Fundacji Wolne Miejsce w Katowicach.

Na śniadanie wielkanocne chciałoby przyjść coraz więcej osób i - co ciekawe, nie tylko osób samotnych, ale też tych, których zwyczajnie nie stać na zorganizowanie takich świąt, jak w poprzednich latach. I mówimy tu o bardzo skromnych świętach. Zmusza ich do tego coraz gorsza sytuacja materialna.

Fundacja Wolne Miejsce nadal też szuka na wolontariuszy, którzy pomogą przygotować wydarzenie oraz je obsłużyć a także sponsorów, którzy wesprą imprezę finansowo lub przekażą produkty potrzebne na przygotowania uroczystości.

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE