Wielka Sobota 2020. Ksiądz podejdzie pod blok i pobłogosławi pokarmy. Święconkę trzeba wystawić za okno albo na balkon

2020-04-07 13:18 NAU
Wielkanoc. Święconka
Autor: Pixabay

Nietypowa inicjatywa w parafii pw. św. Rafała Kalinowskiego w Dąbrowie Górniczej. W Wielką Sobotę księża z tej parafii przejdą się po osiedlu i pobłogosławią pokarmy wszystkich parafianom. "Prosimy, aby „święconkę” trzymając w ręku wystawić do okna lub wyjść z nią na balkon, POD ŻADNYM POZOREM NIE WYCHODZIĆ PRZED BLOK!" - apelują księża z Dąbrowy Górniczej. Szczegóły na slask.eska.pl.

Wielka sobota w czasie koronawirusa. Księża przejdą po osiedlu i pobłogosławią pokarmy

Wielka Sobota będzie w tym roku zupełnie inna niż zazwyczaj. Zabraknie tradycyjnego święcenia pokarmów w kościołach. Wszystko przez pandemię koronawirusa i nowe przepisy mówiące o tym, że w kościele może przebywać w jednym momencie zaledwie 5 osób. Jednak parafia pw. św. Rafała Kalinowskiego w Dąbrowie Górniczej wpadła na pomysł jak być w tym szczególnym dniu razem z wiernymi, nie łamiąc jednocześnie żadnych zakazów.

"W związku z obowiązującymi przepisami państwowymi, które uniemożliwiają gromadzenie się w kościele więcej niż 5 osobom jednocześnie, wyjątkowo w tym roku błogosławieństwo pokarmów na stół Wielkanocny odbywać się będzie w następujący sposób:

  1. kapłan przybędzie pod blok i dokona błogosławieństwa pokarmów wszystkim, którzy zechcą z tego skorzystać
  2. prosimy, aby „święconkę” trzymając w ręku wystawić do okna lub wyjść z nią na balkon, POD ŻADNYM POZOREM NIE WYCHODZIĆ PRZED BLOK!!!."

Tak właśnie wygląda treść ogłoszenia parafialnego. Plakaty z tymi informacjami pojawiły się na osiedlu Kasprzaka w Dąbrowie Górniczej. Zostały rozwieszone przez ministrantów i lektorów. Z naszych informacji wynika, że inicjatywa księży została dobrze przyjęta przez parafian, którzy zamierzają skorzystać z takiej formy pobłogosławienia pokarmów na świąteczny, wielkanocny stół. Na stronie dąbrowskiej parafii zostały już opublikowane orientacyjne godziny błogosławieństwa pokarmów dla parafian z konkretnych ulic osiedla Kasprzaka.

Dodajmy jeszcze, że każdy z katolików w tym trudnym czasie pandemii może dokonać błogosławieństwa pokarmów we własnym domu. Jak to zrobić?

- Po zgromadzeniu się przed uroczystym posiłkiem w Niedzielę Zmartwychwstania Pańskiego, ojciec rodziny lub przewodniczący wypowiada słowa modlitwy błogosławieństwa i w ten sposób błogosławi pokarmy dla całej rodziny - wyjaśnia ks. dr Tomasz Wojtal, rzecznik Metropolity Katowickiego.

Czytaj: Posłuchaj, co koronawirus robi z płucami człowieka. To materiał z cyklu DOBRZE POSŁUCHAĆ. Podcasty z poradami.

Katowice podczas kwarantanny