Zalany wiadukt przy IKEA w Katowicach

i

Autor: PSP Katowice

Wiadukt przy IKEA w Katowicach zalany. Burza szaleje na Śląsku

Wiadukt przy IKEA w Katowicach jest całkowicie zalany. To skutek burzy w Katowicach, która przeszła we wtorek pod wieczór i gwałtownych opadów deszczu. Burze z silnymi deszczami i porywistym wiatrem spodziewane są nadal w ciągu nocy.

Burza w Katowicach

Straszliwa burza przeszła po południu przez Katowice i okoliczne miasta. W ciągu kilku minut drogi i chodniki zamieniły się w rwące strumienie. Samochody stawały na poboczach, bo jazda była bardzo niebezpieczna. Wycieraczki nie nadążały z odgarnięciem nadmiaru wody z szyb.

- Najgorzej było na DTŚ. Tak lało, że niemal straciłam orientację. Nie sposób było widać, gdzie kończy się jezdnia. Całą droga byłą równo zalana od Chorzowa do Katowic - mówi z przerażeniem kobieta, która wracała z domu do pracy.

Wiadukt przy IKEA w Katowicach zalany

Jak informuje Państwowa Straż Pożarna we Katowicach, wiadukt przy salonie IKEA w Katowicach został całkowicie zalany po godz. 19. Do tej pory nie można pod nim przejechać. Drożne są tylko skrajne pasy w stronę Sosnowca więc autobusy mogą przejeżdżać swobodnie.

Na miejscu cały czas pracują służby. Jednak ich praca wciąż nie kończy się sukcesem, bo stale pada deszcz, powodujący napływ wody.

W Katowicach dodatkowo całkowicie zalane były ulice Mikołowska, a na Bagiennej i Bohaterów Monte Cassino utworzyło się szerokie rozlewisko wodne. Tam również działa zastęp straży pożarnej i występują utrudnienia ruchu.

Gwałtowne opady deszczu spowodowały także zalanie przejścia podziemnego pod dworcem PKP w centrum Sosnowca.

Burza szaleje na Śląsku i Zagłębiu

IMGW ogłosił 1. stopień zagrożenia w części powiatów województwa śląskiego. Potrwa jeszcze do godziny 1:00 w nocy, 8 czerwca. Oznacza to, że ulewy mogą się jeszcze powtórzyć.

Jak informują Łowcy burz, największe zagrożenie ze strony burz dotyczy południowej oraz wschodniej części kraju. Na zaznaczonym obszarze przebiegać będzie chłodny front atmosferyczny oraz przedfrontowa strefa konwergencji wiatru, gromadząca sporą ilość pary wodnej w warstwie granicznej (mixing ratio rzędu 10-11 g/kg). Prognozowana jest również umiarkowana oraz duża chwiejność atmosfery (wartości CAPE wyniosą 500 – 1500 J/kg). Maksymalna wodność troposfery osiągnie około 35-37 mm (punktowo do 40 mm). Takie połączenie termodynamiczne będzie sprzyjać rozwojowi umiarkowanie silnych oraz silnych burz przynoszących intensywne opady deszczu (powyżej 30 mm/h) oraz opady gradu o średnicy 2-3 cm lub lokalnie większe.

Warunki kinematyczne są na ogół słabe (uskoki wiatru w warstwie 0-6 km około 10-15 m/s), choć na północy kraju mogą osiągać wartości 20 m/s (w warstwie 0-6 km) oraz 15 m/s (w warstwie 0-3 km). SRH będzie niewielkie (podobnie jak w przypadku uskoków, większe na północy kraju). Dlatego w ciągu dnia pojawi się możliwość rozwoju pojedynczych, lokalnych trąb powietrznych oraz lejków kondensacyjnych z uwagi na podwyższone wartości kinematyczne, oraz niski poziom kondensacji. Zagrożenie wystąpieniem burz superkomórkowych będzie mniejsze, jednak nie można całkowicie wykluczyć ich rozwoju.

Rozwój izolowanej konwekcji prognozowany jest przede wszystkim wzdłuż linii zbieżności na wschodzie kraju, w strefach nagromadzenia dużej ilości energii CAPE oraz wilgotności powietrza. W późniejszej fazie, burze mogą łączyć się w niewielkie formacje liniowe. W południowej Polsce zarówno w ciągu dnia jak i w nocy rozwój burz możliwy będzie na froncie.