Portfel

i

Autor: Unsplash.com

Waloryzacja emerytur

Waloryzacja emerytur w 2023 r. Otrzymały ją miliony osób. Kiedy wypłata „trzynastki”?

Waloryzacja emerytur. Już ponad 7 mln emerytów i rencistów otrzymało zwaloryzowane świadczenie emerytalne. Ostatnie waloryzacje będą przykazywane do końca marca. Tak wynika ze słów minister rodziny i polityki społecznej Marleny Maląg. Jeszcze przed świętami rozpoczną się wypłaty „trzynastki”.

Od 1 marca 2023 r. najniższe emerytury, renty z tytułu: całkowitej niezdolności do pracy, rodzinne i socjalne wzrosły do 1588,44 zł brutto. Do tej pory najniższa renta z tytułu częściowej niezdolności do pracy wynosiła 1191,33 zł brutto. Rząd na tegoroczną waloryzację świadczeń przeznaczy z budżetu państwa około 44,15 mld zł.

Waloryzacja emerytur 2023

Co roku waloryzację przechodzą świadczenia emerytalno-rentowe wypłacane przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

Rząd zakładał, że waloryzacja świadczeń w 2023 roku wyniesie 13,8 procent. Ostatecznie podniesiono świadczenia o 14,8 procent. Wszystko przez szalejącą inflację, która w lutym 2023 wyniosła 18,4 procent i tym samym osiągnęła najwyższy poziom od 1996 roku!

W tym roku waloryzacja świadczeń jest kwotowo-procentowa z gwarantowaną podwyżką w wysokości 250 zł brutto.

Trzynasta emerytura 2023. Kiedy wypłata „trzynastek”?

Minister rodziny i polityki społecznej powiedziała, że już od kwietnia rozpocznie się wypłata 13. emerytury. Dzięki temu pieniądze do części seniorów mają trafić jeszcze przed Wielkanocą.

W zeszłym roku 14. emeryturę otrzymało 9 mln seniorów. Wypłata dodatkowych świadczeń kosztowała budżet państwa 11,4 mld zł. W tym roku na waloryzację emerytur oraz 13. i 14. emeryturę rząd przeznaczy około 70 mld zł (na samą waloryzację około 44,15 mld zł).

Wypłata „trzynastek” w kwietniu oznacza, że seniorzy otrzymają pieniądze szybciej, niż zakładał premier, który pod koniec lutego w Gryfowie Śląskim mówił, że 13. emerytura będzie wypłacana w maju i w czerwcu.

Zgodnie z treścią ustawy o dodatkowym rocznym świadczeniu pieniężnym dla emerytów i rencistów seniorzy powinni otrzymać „trzynastkę" razem kwietniowym świadczeniem.

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE