W Ustroniu ruszyły zdjęcia do filmu o Edwardzie Gierku. W rolach głównych Koterski i Kożuchowska [ZDJĘCIA]

2020-07-28 12:00 NAU

W Ustroniu padł pierwszy klaps pełnometrażowego filmu o Edwardzie Gierku. Pierwsze zdjęcia zrealizowano w poniedziałek, 27 lipca w willi gen. Jerzego Ziętka przy ul. Zielonej w Ustroniu. Producenci zapowiadają, że w filmie "Gierek" pojawi się wiele nieznanych wątków z życia pierwszego sekretarza KC PZPR.

W willi Generała Jerzego Ziętka w Ustroniu ruszyły zdjęcia do filmu "Gierek". Najnowsza produkcja za którą odpowiedzialne jest Global Studio na ekrany polskich kin ma wejść w 2021 roku. Film "Gierek" będzie oczywiście opowiadał o życiu pochodzącego z Sosnowca (a dokładnie z Porąbki) byłego Pierwszego Sekretarza KC PZPR.

Dlaczego do kręcenia pierwszych scen wybrano willę Ziętka w Ustroniu? Producenci tłumaczą, że willa Jorga odgrywa rolę prezydenckiej rezydencji w Klarysewie, w której mieszkał Edward Gierek. W oryginalnej rezydencji jest za mało miejsca do operowania kamerą, natomiast willa Ziętka nadaje się idealnie, bowiem jej wnętrza są zachowane w klimacie lat 70., czyli czasów, w których Gierek był na szczytach władzy w Polsce.

- Film opowiada historię jego życia pomiędzy 1970, a 1982 rokiem. Pokażemy od podszewki ten mit zadłużenia, jak od powstał: ile tak naprawdę wynosił, a także ile na koniec dekady Gierka wynosił wobec tego, jak dziś państwa są zadłużone. Widz będzie miał okazję wyrobić sobie opinię na ten temat: czy Gierek rzeczywiście zadłużył nasz kraj i czy ten dobrobyt był na lekkomyślnie zaciągnięty kredyt, czy też nie – mówił dziennikarzom obecnym na planie zdjęciowym Janusz Iwanowski z z Global Studio.

W obsadzie filmu "Gierek" obok Michała Koterskiego i Małgorzaty Kożuchowskiej znaleźli się m.in. Jan Frycz, Ewa Ziętek, Antoni Pawlicki i Sebastian Stankiewicz. Ekipa filmowa kolejne zdjęcia będzie kręciła m.in. w Katowicach, Dąbrowie Górniczej i Zawierciu.

ZOBACZ TAKŻE: Nowe ogniska koronawirusa na Śląsku. Tym razem chodzi o wesela, na których zaraziło się niemal 50 osób

ESKA Summer City - Stadion Śląski