W Tarnowskich Górach stanął kolejny gwarek. To już dziesiąta rzeźba w mieście

Na skwerze przy ul. Kopernika i Stromej w Tarnowskich Górach stanęła kolejna rzeźba gwarka. Oficjalne jej odsłonięcie nastąpiło w trakcie tegorocznych obchodów barbórkowych w mieście.

Tarnowskie Góry: kolejny gwarek odsłonięty

Kolejny, już dziesiąty, gwarek pojawił się w Tarnowskich Górach. Można go zobaczyć na skwerze przy ul. Kopernika i Stromej (dzielnica Osada Jana). Odsłonięcie nastąpiło w sobotę, 3 grudnia. 

– To pierwszy z naszych gwarków, na którym można tłumaczyć dzieciom, co to są te mityczne pyrlik i żelosko widoczne w górniczym i miejskim herbie – powiedział, w trakcie uroczystego odsłonięcia, Arkadiusz Czech, burmistrz Tarnowskich Gór. 

– Ten herb, kopla, widoczny jest w naznaczonych górnictwem miejscach, zawsze też widoczny jest na szczycie wież wyciągowych czynnych kopalni. Kiedy „gruby” się zamykają herb z wieży znika – podkreślał Stanisław Karcz, wiceprezes Stowarzyszenia Miłośników Ziemi Tarnogórskiej, który również był obecny na uroczystości odsłonięcia dziesiątego gwarka. 

Gwarki w Tarnowskich Górach. Gdzie jeszcze znajdują się figurki w mieście?

Przypomnijmy, że w ubiegłym roku miasto wzbogaciło się o rzeźbę przedstawiającą tarnogórskiego kopacza. Stanęła ona przy filii Tarnogórskiego Centrum Kultury przy ul. Pastuszki 9.

W 2020 gwarek pojawił się natomiast przed kościołem św. Marcina, czyli najstarszym zabytkiem w Tarnowskich Górach, w Starych Tarnowicach. Odpowiadał za niego Jerzy Lisek, laureat nagrody burmistrza miasta w dziedzinie kultury. 

Wcześniejsze cztery były z kolei odwzorowaniem rzeźb Alojzego Niedbały, rzeźbiarza-amatora z Bobrownik Śląskich. Znajdują się one w następujących miejscach: na Kaczyńcu, u zbiegu ulic Opolskiej i Cebuli, przy ul. Głównej w Bobrownikach Śląskich oraz w okolicach Źródełka Młodości w Reptach Śląskich. Z kolei za pierwsze trzy odpowiada Norbert Jastalski. Można je zobaczyć z bliska w centrum: przy ulicy Krakowskiej, koło dworca oraz na tarnogórskim Rynku.

Parada górnicza w mieście. Powraca po pandemicznej przerwie

Mimo, że Barbórka już za nami, to w Tarnowskich Górach brać górnicza będzie ten dzień hucznie świętowała również w niedzielę, 11 grudnia. W centrum miasta odbędzie się bowiem wielka parada. Pochód wyruszy z pl. Wolności o godz. 11:30 i będzie się kierował w stronę Rynku. 

Później wszyscy przemaszerują do kościoła pw. św. Apostołów Piotra i Pawła. Na 12:30 zaplanowano uroczystą mszę świętą. 

Parada w Tarnowskich Górach to tradycja, która sięga lat 30. XX wieku. Zwyczaj ten powrócił do miasta z inicjatywy Stowarzyszenia Miłośników Ziemi Tarnogórskiej w 2019 roku. Niestety, w 2020 i 2021 nie odbyła się ona z powodu pandemii koronawirusa. 

– Teraz powracamy do hucznego świętowania barbórki, szczególnie że w najbliższych miesiącach chcemy doprowadzić do wpisu „Kultu św. Barbary oraz tradycji górników kopalni kruszcowych na ziemi tarnogórskiej” na Krajową Listę Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego - przyznaje Zbigniew Pawlak, prezes SMZT.