W sosnowieckiej dzielnicy Zagórze powstanie nowy park miejski. Będą alejki, fontanna i labirynt

2022-06-23 15:36
Tak będzie wyglądał park w Zagórzu
Autor: UM Sosnowiec Tak będzie wyglądał park w Zagórzu

Park w Sosnowcu Zagórzu obok Placu Papieskiego będzie miał ok.1,4 ha. Posadzonych zostanie tam ponad tysiąc drzew.

Zajmie się tym Zagłębiowski Park Sportowy, który w ten sposób rekompensuje wycinkę drzew pod budowę hali sportowej, stadionu i lodowiska.

- Będą to drzewa liściaste. Przede wszystkim Klon, Jarząb Mączny, Lipa Drobnolistna i Grab Pospolity. Łącznie 1090 drzew będzie w Parku Papieskim przez nas w ramach nasadzeń kompensacyjnych posadzonych w tym roku - powiedział nam Wojciech Gabryś z Zagłębiowskiego Parku Sportowego.

Na terenie parku są już pierwsze nowe drzewa. Niektóre z nich mają już ponad 6 metrów wysokości. Nasadzone kilkanaście miesięcy temu drzewa już uwzględniały przyszły układ parkowych alejek. Teraz przyszedł czas na podpisanie umowy z wykonawcą, który zajmie się budową alejek oraz innych elementów.

W nowym parku będą nie tylko ścieżki spacerowe, powstanie także fontanna „Dry Plaza”, podobna do tej, która jest na ul. Modrzejowskiej. Zasadzimy również krzewy, które w przyszłości uformują labirynt - wylicza Arkadiusz Chęciński, prezydent Sosnowca.

Budowa obejmuje również wykonanie oświetlenia, montaż ławek, koszy na śmieci oraz wyrównanie terenu i odtworzenie trawników. Zagospodarowanie parku potrwa do końca roku i będzie kosztowało 3 mln zł.

- Jak się popatrzy na mapę z lotu ptaka, to ten obszar jest zielony ale jest to zieleń niska, łąki trawy. Brakuje tutaj drzew i teraz się to zmieni – wyjaśnia Jeremiasz Świerzawski, zastępca prezydenta miasta, a zarazem autor projektu parku.

Ostatnim i najważniejszym elementem będzie nasadzenie kolejnych drzew.

Projekt parku zakłada możliwość budowy w przyszłości niewielkiego budynku gastronomicznego.

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE