W Sosnowcu powstała Pralnia Społeczna. To pierwsze takie miejsce w regionie

2021-09-13 13:38
Pralnia Społeczna w Sosnowcu
Autor: Katarzyna Ziółkowska-Dąbek Pralnia Społeczna w Sosnowcu

Pralnia Społeczna ma być miejscem aktywizacji zawodowej osób zagrożonych wykluczeniem, bezdomnością, długotrwale bezrobotnych i niepełnosprawnych. Na razie zatrudnienie znalazło tam siedem osób.

Powstała ona z inicjatywy Caritas Diecezji Sosnowieckiej. Działać ma na zasadzie spółki non for profit. Dochód z prowadzonej działalności przeznaczany będzie na pomoc charytatywną.

- Caritas kojarzy się z rozdawnictwem, natomiast wiemy doskonale o tym, że ta skuteczna pomoc to nie ryba, a wędka. Jest okazja do tego, aby w tym dzisiejszym czasie gdzie tak naprawdę wydaje nam się, że jest małe bezrobocie w Polsce, to jednak są osoby, które z tego rynku pracy wypadły lub nigdy w nim nie uczestniczyły i możemy takim ludziom pomóc - powiedział nam dyrektor Caritas Diecezji Sosnowieckiej ksiądz Tomasz Folga.

Pralnia Społeczna wyposażona jest w pralki tak zwane pralnice, suszarki, magiel oraz zgrzewarkę do bielizny. Znaczną część inwestycji pokryła Fundacja Timkena.

Pralnia stanowi część wielowymiarowego wsparcia społecznego prowadzonego przez Caritas Diecezji Sosnowieckiej, która od ponad 30 lat pomaga osobom zagrożonym wykluczeniem społecznym, starając się tworzyć kompleksowy system zabezpieczenia społecznego dla różnych grup społecznych.

Integracja społeczna zwłaszcza na polu zawodowym takich osób jest bardzo trudna. Czasem ze względu na brak wystarczającej liczby miejsc pracy wręcz niemożliwa.

Osoby te często mogą i bardzo chcą pracować, ale wciąż brakuje odpowiednich miejsc pracy tworzonych według ich potrzeb.

Przedsięwzięcie pozwoli również budować pozytywny wizerunek osoby wykluczonej społecznie, niepełnosprawnej na rynku pracy i pomoże walczyć z wciąż panującymi stereotypami.

W ramach tworzenia miejsc pracy została podjęta współpraca z Fundacją Regionalnej Agencji Promocji Zatrudnienia, która pomogła w stworzeniu i sfinansowaniu miejsc pracy.

Masz dla nas ciekawy temat lub wystrzałową nowinę? Napisz do nas na adres online@grupazpr.pl. Czekamy na zdjęcia, filmy i gorące newsy z Waszej okolicy!"

Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE