Znalezisko w Sławkowie

i

Autor: Teresa Henryk Madej / Facebook

W Sławkowie dokonano sensacyjnego odkrycia. Znaleziono fundamenty średniowiecznego kościoła

W trakcie prac konserwatorskich prowadzonych przy kaplicy św. Jakuba w Sławkowie, konserwatorzy znaleźli fundamenty średniowiecznego kościoła. O samym obiekcie w swoich kronikach pisał Jan Długosz.

Z tekstów kronikarza Jana Długosza można dowiedzieć się, że w okolicy na przełomie XIII i XIV wieku zbudowany został kościół, klasztor i szpital, który ufundował biskup krakowski Jan Muskat. Do niedawna średniowieczny kościół pozostawał jedynie w kronikach. Teraz fundamenty zostały odsłonięte.

Przypadkowe odkrycie nieprzypadkowych ruin

Archeolodzy wiedzieli już wcześniej, gdzie mniej więcej mógł znajdować się kościół, o którym pisał Jan Długosz. Na fundamenty natrafili przez przypadek – podczas prac budowlanych.

Kościół prawdopodobnie służył wiernym do 1455 roku, wtedy oddziały walczące u boku Kazimierza Jagiellończyka, ze względu na nie otrzymanie żołdu zgrabili i zniszczyli tereny przez które przejeżdżali. Przez nich uległ zniszczeniu między innymi kościół w Sławkowie.

Obecnie trwają rozmowy z gospodarzem terenu i konserwatorem zabytków dotyczące wyeksponowania znaleziska i udostępnienia go zwiedzającym.

QUIZ. Sprawdź, czy jesteś mistrzem przysłów. Nie zdobyć 8/10 to prawdziwy obciach

Pytanie 1 z 10
Na początek coś prostego. Apetyt rośnie w miarę jedzenia. Co to znaczy?
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE