W Katowicach urodził się Wiedzimin. Ale też Merida, Horyw i Malina. Takie imiona nadawano dzieciom w 2019 roku

2020-01-02 12:48 NAU
Najpopularniejsze imiona 2019 w Katowicach
Autor: pixabay.com

Wiemy już jakie imiona najczęściej nadawano dzieciom urodzonym w 2019 roku w Katowicach. Dla chłopca najpopularniejsze było imię Jan, a dla dziewczynki - Zuzanna. Nie brakowało też imion bardzo nietypowych takich jak Wiedzimin czy Merida. Niektóre pomysły świeżo upieczonych rodziców były tak szalone, że aż niemożliwe do zrealizowania. Urzędnicy nie zgodzili się m.in. na Batmana, Rambo, Jointa i Nirvanę czy... Nutellę.

Najczęściej nadawane imiona w Katowicach w 2019 roku

Merida, Sofija, Malina czy Alp, Horyw, Wiliam i Wiedzimin. To imiona bardzo rzadko spotykane, które swoim dzieciom nadawali mieszkańcy Katowic w 2019 roku. A to nie koniec, bo pomysłowych rodziców w zeszłym roku nie brakowało. Kierownik Urzędu Stanu Cywilnego odmówił nadania takich „imion” jak:

 • Joint,
 • Koka,
 • Pipa,
 • Nutella,
 • Rambo,
 • Nirvana,
 • Batman.

Jeśli chodzi jednak o imiona, które w zeszłym, 2019 roku nadawane były najczęściej to, według danych Urzędu Stanu Cywilnego w Katowicach, najpopularniejsze było imię Jan. Nadawano je aż 147 razy. Tym sposobem Jan zdetronizował Jakuba.

Warto zauważyć, że po raz pierwszy od 20 lat Jakub przestał być najpopularniejszym imieniem dla chłopców. Spadł na trzecią pozycję tuż za Franciszkiem. Z kolei najpopularniejszy w Polsce Antoni zajął w Katowicach czwartą pozycję. Do pierwszej dziesiątki, na ósme miejsce, po raz pierwszy awansował Leon – podkreśla Mirosław Kańtor, kierownik Urzędu Stanu Cywilnego w Katowicach.

Wśród żeńskich imion, podobnie jak przed rokiem, królowała Zuzanna. Takie imię nadawano w Katowicach aż 147 razy. Dla porównania dwa lata temu triumfowała Hania (142 dziewczynki). Julia, Zosia, Alicja, Maja i Lena zachowały swe pozycje sprzed roku. Do pierwszej 10 awansowały Pola i Amelia.

– Jako ciekawostkę można podać, że ani razu nie nadano imienia Krystyna czy Barbara, które kiedyś w naszym mieście były popularne – podkreśla kierownik Mirosław Kańtor.

Pierwsze dziesiątki najczęściej nadawanych imion męskich i żeńskich w 2019 roku prezentują się następująco:

Chłopcy:

 1. Jan,
 2. Franciszek,
 3. Jakub,
 4. Antoni,
 5. Filip,
 6. Szymon,
 7. Aleksander,
 8. Leon,
 9. Adam,
 10. Mikołaj

Dziewczynki:

 1. Zuzanna,
 2. Hanna,
 3. Alicja,
 4. Zofia,
 5. Julia,
 6. Maja,
 7. Emilia,
 8. Lena,
 9. Pola,
 10. Amelia