W Katowicach przestanie śmierdzieć? Pomóc ma hermetyczna hala

2019-12-14 19:28
Sosnowiec: Mieszkańcy zablokowali dojazd na wysypisko, bo mają dość smrodu
Autor: Katarzyna Ziółkowska-Dąbek

Katowicki Urząd Miasta poinformował, że prace związane z nową, hermetyczną halą Miejskiego Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej w Katowicach przy ulicy Milowickiej przyspieszają. W tym tygodniu udało się już nawet ustalić lokalizację tej inwestycji, jako inwestycji celu publicznego. Poznajcie szczegóły na slask.eska.pl.

W Katowicach przestanie wreszcie śmierdzieć? Ma powstać hermetyczna hala

Mieszkańcy dzielnicy Dąbrówka Mała w Katowicach od wielu miesięcy skarżą się na okropny smród wydobywający się z tamtejszej instalacji przetwarzania odpadów. Miasto obiecało, że zrobi z tym porządek. Ostatecznie postanowiono, że przy ulicy Milowickiej w Katowicach powstanie jedna z najnowocześniejszych inwestycji w Polsce w branży gospodarki komunalnej. Hermetyczny obiekt stabilizacji odpadów biodegradowalnych wart około 20 milionów złotych zakończy proces modernizacji i hermetyzacji zakładu, na który w latach 2012-2018 przeznaczono 120 mln zł. Całość inwestycji spełniać będzie wymogi najlepszej dostępnej techniki zalecanej w Konkluzjach Komisji Europejskiej.

– Hala to w tej chwili nasz priorytet i logiczna konsekwencja wieloletnich działań modernizujących zakład. Właśnie wystąpiliśmy z wnioskiem o ustalenie lokalizacji inwestycji celu publicznego. Gotowy jest także szczegółowy program funkcjonalno-użytkowy, finalizujemy prace nad Specyfikacją Istotnych Warunków Zamówienia, a postępowanie w kwestii decyzji środowiskowej jest w końcowej fazie. To oznacza, że znajdujemy się mniej więcej w połowie ścieżki i mamy za sobą dużą część formalności. Rok 2020 – to intensywne prace budowlane i montażowe oraz odbiory odpowiednich instytucji – wyjaśnia Robert Potucha, wiceprezes MPGK Katowice.

Dzięki budowie powstanie szczelny obiekt wyposażony w profesjonalny system wentylacji i oczyszczania powietrza, płuczki wodne i chemiczne. Odpad (stabilizat) będzie dojrzewał w 10 żelbetowych, zamykanych pomieszczeniach. Każde posiadać będzie oddzielny wentylator napowietrzający, przyspieszający etap stabilizacji. Kolejny etap – przesiewania odpadu, także odbywać się będzie w szczelnej hali. W projekcie uwzględniony został również zalecany przez Komisję Europejską układ oczyszczania odcieków technologicznych, pozwalający ponownie wykorzystać uzyskaną wodę do procesu.

Czy ta inwestycja sprawi, że mieszkańcy Dąbrówki Małej, Burowca i Milowic będą mogli odetchnąć pełną piersią? Na odpowiedź przyjdzie nam poczekać

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE