Sosnowiec: Mieszkańcy zablokowali dojazd na wysypisko, bo mają dość smrodu

i

Autor: Katarzyna Ziółkowska-Dąbek

W Katowicach przestanie śmierdzieć? Pomóc ma hermetyczna hala

2019-12-14 19:28

Katowicki Urząd Miasta poinformował, że prace związane z nową, hermetyczną halą Miejskiego Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej w Katowicach przy ulicy Milowickiej przyspieszają. W tym tygodniu udało się już nawet ustalić lokalizację tej inwestycji, jako inwestycji celu publicznego. Poznajcie szczegóły na slask.eska.pl.

W Katowicach przestanie wreszcie śmierdzieć? Ma powstać hermetyczna hala

Mieszkańcy dzielnicy Dąbrówka Mała w Katowicach od wielu miesięcy skarżą się na okropny smród wydobywający się z tamtejszej instalacji przetwarzania odpadów. Miasto obiecało, że zrobi z tym porządek. Ostatecznie postanowiono, że przy ulicy Milowickiej w Katowicach powstanie jedna z najnowocześniejszych inwestycji w Polsce w branży gospodarki komunalnej. Hermetyczny obiekt stabilizacji odpadów biodegradowalnych wart około 20 milionów złotych zakończy proces modernizacji i hermetyzacji zakładu, na który w latach 2012-2018 przeznaczono 120 mln zł. Całość inwestycji spełniać będzie wymogi najlepszej dostępnej techniki zalecanej w Konkluzjach Komisji Europejskiej.

– Hala to w tej chwili nasz priorytet i logiczna konsekwencja wieloletnich działań modernizujących zakład. Właśnie wystąpiliśmy z wnioskiem o ustalenie lokalizacji inwestycji celu publicznego. Gotowy jest także szczegółowy program funkcjonalno-użytkowy, finalizujemy prace nad Specyfikacją Istotnych Warunków Zamówienia, a postępowanie w kwestii decyzji środowiskowej jest w końcowej fazie. To oznacza, że znajdujemy się mniej więcej w połowie ścieżki i mamy za sobą dużą część formalności. Rok 2020 – to intensywne prace budowlane i montażowe oraz odbiory odpowiednich instytucji – wyjaśnia Robert Potucha, wiceprezes MPGK Katowice.

Dzięki budowie powstanie szczelny obiekt wyposażony w profesjonalny system wentylacji i oczyszczania powietrza, płuczki wodne i chemiczne. Odpad (stabilizat) będzie dojrzewał w 10 żelbetowych, zamykanych pomieszczeniach. Każde posiadać będzie oddzielny wentylator napowietrzający, przyspieszający etap stabilizacji. Kolejny etap – przesiewania odpadu, także odbywać się będzie w szczelnej hali. W projekcie uwzględniony został również zalecany przez Komisję Europejską układ oczyszczania odcieków technologicznych, pozwalający ponownie wykorzystać uzyskaną wodę do procesu.

Czy ta inwestycja sprawi, że mieszkańcy Dąbrówki Małej, Burowca i Milowic będą mogli odetchnąć pełną piersią? Na odpowiedź przyjdzie nam poczekać