W Katowicach powstanie Dolina... Pięciu Stawów. Tak to ma wyglądać [WIZUALIZACJE]

2019-12-02 14:28 NAU

Znamy już koncepcję rewitalizacji Doliny Pięciu Stawów w Katowicach. To ma być największy zielony projekt we współczesnej historii Katowic. Powstanie promenada, drogi rowerowe, kąpielisko i łąka kwietna. Zobaczcie to na wizualizacjach.

W Katowicach powstanie Dolina Pięciu Stawów

Drogi rowerowe, kąpieliska, łąka kwietna, przestrzeń grillowa, promenada i stanica żeglarska. Tak już za kilka lat ma wyglądać Dolina Pięciu Stawów w Katowicach czyli okolice stawów Morawa, Borki i trzech Hubertusów.

Inżynierowie z firmy „AMAYA ARCHITEKCI Agnieszka Majewska” zaprezentowali już koncepcję urbanistyczną na zagospodarowanie okolicy katowickich stawów. Władze miasta cieszą się, że projekt ruszył naprzód i że w Katowicach powstanie miejsce wypoczynku dla mieszkańców.

- Dolina Pięciu Stawów jest dziś zaniedbana. Ma jednak olbrzymi potencjał, by stać się miejscem na miarę cieszącej się wielką popularnością Doliny Trzech Stawów. Dlatego w zeszłym roku zobowiązałem się, że kompleksowo zrewitalizujemy to miejsce – mówi Marcin Krupa, prezydent Katowic i dodaje, że zgadza się z mieszkańcami, którzy uznali, że stawy w przyszłości powinny mieć funkcję wypoczynkową, rekreacyjno-sportową i ekologiczną.

Dolina Pięciu Stawów w Katowicach. Co się zmieni?

Według koncepcji architektoniczno-urbanistycznej Dolina Pięciu Stawów ma się stać miejscem rekreacji i aktywnego wypoczynku dla całych rodzin. Co ważne, zachowa ona swój zielony i naturalny charakter.

Zgodnie z koncepcją przy stawie Borki powstaną dwie plaże rekreacyjne i molo prowadzące do wyspy w zachodniej części stawu.

Natomiast jeśli chodzi o strefę przybrzeżną to mają tu powstać m.in:

  • toalety,
  • przebieralnie,
  • natryski,
  • boisko do siatkówki plażowej,
  • krąg grillowy.

Koncepcja zakłada też, że w strefie wypoczynku powstanie monitoring, nowe oświetlenie, zostaną zamontowane ławki, kosze na śmieci. A staw zostanie wyczyszczony z szuwarów.

Dolina Pięciu Stawów. Morawa połączy się z Borkami

To co jednak zmieni się najbardziej to okolica stawu Morawa wraz z jego nadbrzeżem. Koncepcja zakłada połączenie Morawy z Borkami kanałem, który pozwoli tam na korzystanie z kajaków czy łódek.

Duże zmiany czeka północy brzeg Morawy, gdzie ma powstać plaża rekreacyjna, a także boisko do siatkówki plażowej, toalety, przebieralnie i natryski. Wzdłuż całego wschodniego brzegu powstanie drewniana promenada spacerowa, która połączy północną część stawu z południową.

Na południowym brzegu tuż przy stanicy harcerskiej, powstanie kolejna plaża z pełnym zapleczem. Przewidziano również w tym obszarze miejsce na punkt gastronomiczny. Na północno-zachodnim brzegu Morawy powstanie krąg grillowy oraz miejsce do przeprowadzania lekcji w terenie

Dolina Pięciu Stawów przyjazna rowerzystom i kajakarzom

Pomysłodawcom nowej Doliny Pięciu Stawów w Katowicach zależy na tym, żeby cały obszar służył aktywnemu wypoczynkowi. Dlatego koncepcja zakłada zbudowanie całej siatki nowych dróg rowerowych wraz z kilkunastoma wiatami rowerowymi i punktami wypoczynkowymi. Drogi rowerowe zostaną połączone z tymi już istniejącymi – wzdłuż ul. Sosnowieckiej w Katowicach oraz po stronie Sosnowca – z drogą rowerową okalającą Stawiki - co pozwoli włączyć się w Szlak Rowerowy Dawnego Pogranicza. Dodatkowo na całym obszarze powstaną również parkingi, m.in. przy zachodniej stronie stawu Borki oraz przy torach kolejowych pomiędzy Morawą a Hubertusami.

Co ważne, wszystkie zmiany w Dolinie Pięciu Stawów będą miały również na celu ochronę przyrody i naturalnego ekosystemu. Dlatego też drogi rowerowe i cała infrastruktura będzie zbudowana w ten sposób, żeby chronić nasadzenia drzew i wszystkie rośliny.

Rewitalizacja Doliny Pięciu Stawów ma kosztować nawet 50 milionów złotych.

– Zakres prac będzie olbrzymi. Jednak środki, które wydamy, traktujemy nie jako koszt, ale inwestycję w wysoką jakość życia katowiczan. Dzięki temu ten obszar stanie się miejscem, w którym tysiące mieszkańców będą spędzać swój czas – tak, jak ma to miejsce w innych, popularnych zielonych częściach Katowic – podkreśla prezydent Marcin Krupa i dodaje, że będzie to największy, kompleksowy zielony projekt realizowany w Katowicach w ostatnich latach.

Jak wygląda harmonogram dalszych działań? Kolejnym krokiem jest ogłoszenie przetargu na cały projekt. Później trzeba wyłonić wykonawcę, a prace powinny się rozpocząć w II kwartale 2021 roku.

Prace będą realizowane w etapach, tak by mieszkańcy możliwie szybko mogli zacząć korzystać z kolejnych zrewitalizowanych przestrzeni.