W Katowicach powstaną cztery nowe parki

i

Autor: UM Katowice

W Katowicach powstaną 4 nowe parki. Podpisano umowy na ich realizację

Miasto podpisało w piątek, 3 lutego 2023 r., umowy z wykonawcami poszczególnych zadań opiewające łącznie na ponad 40,6 mln zł. Zielone przestrzenie pojawią się na terenie Wełnowca, Kostuchny, Ochojca oraz pograniczu Bogucic, Zawodzia i Dąbrówki Małej.

Dzięki nowym parkom mieszkańcy zyskają miejsca do rekreacji i odpoczynku praktycznie za progiem własnych domów. Parki będą zlokalizowane w kilku dzielnicach – mówi prezydent Katowic Marcin Krupa.

Zrewitalizowany i rozbudowany zostanie park na Wełnowcu, zrewitalizowany będzie także park w dolinie rzeki Ślepiotki oraz teren przy Stawie Kajakowym w Katowickim Parku Leśnym. Wykonane zostaną także parki przy ul. Wantuły oraz przy ul. Leopolda/ul. Le Ronda.

Ogółem zamawiane roboty mają objąć ponad 20 hektarów. Zakładają m.in. zasadzenie ok. 350 drzew oraz tysięcy bylin, krzewów, pnączy i traw. Wszystkie zadania mają zostać ukończone wiosną 2024 roku.

Podpisanie umów z wykonawcami

W następstwie podzielonego na pięć części przetargu umowy podpisano: ze spółką Garden Designers na prace przy ul. Wantuły (5,5 mln zł), z firmą ABG Grzegorz Oleksa na prace na terenie Wełnowca (13,1 mln zł) i z tą samą firmą na park przy ul. Leopolda i ul. Le Ronda (blisko 8 mln zł). Ze spółką Garden Designers umowy podpisano też na prace w parku w dolinie Ślepiotki (10,1 mln zł) oraz na rewitalizację terenu przy Stawie Kajakowym w Katowickim Parku Leśnym (4,3 mln zł).

W dzielnicy Kostuchna, pomiędzy ul. Smugową, Wantuły, Lnianą i Adamczyka, ma powstać nowa przestrzeń rekreacji i wypoczynku, z funkcjami edukacyjno-przyrodniczymi. Znajdą się tam m.in. punkt widokowo-obserwacyjny, strefa z grami edukacyjnymi czy miejsca do uprawiania sportów. Przewidziano tzw. przestrzeń ekologiczną, która będzie wymagała mniejszego zakresu prac pielęgnacyjnych i wpisuje się w ideę adaptacji do zmian klimatu.

W pobliżu rzeki Ślepiotki zmodernizowany ma zostać teren o powierzchni około 3 hektarów. Choć ma on zachować swój leśno-łąkowy charakter, zostanie uporządkowany z myślą o bezpieczeństwie mieszkańców. Pojawią się tam m.in. plac zabaw i psi wybieg, altana parkowa, ławki i tablice w ramach ścieżki edukacyjnej, sieć oświetlenia i monitoringu parkowego, a także ogród społeczny – do zagospodarowania przez mieszkańców. Nad Ślepiotką powstaną dwie kładki.

Park na Wełnowcu zostanie zrewitalizowany i rozbudowany. Powstaną m.in. ścieżki pod rolkostradę, tor pump track dla rowerzystów, nowy plac zabaw, strefa aktywności oraz boisko wielofunkcyjne, wybieg dla psów, miejsce do zjeżdżania na sankach czy strefa relaksu z hamakami i miejscami do wypoczynku. Oprócz nasadzeń drzew, krzewów, pnączy i bylin w planach jest też utworzenie ogrodu deszczowego, dzięki któremu będzie można prowadzić plenerowe lekcje przyrodnicze.

Mieszkańcy Bogucic, Zawodzia i Dąbrówki Małej zyskają nową przestrzeń parkową w okolicy ulic Leopolda i Le Ronda. Zakres inwestycji – prócz nasadzeń i zagospodarowania terenu – przewiduje utworzenie placu zabaw i strefy edukacyjnej, ogrodu sensorycznego i łąki ekologicznej. Atrakcją mają być platformy widokowe oraz wieża do obserwacji ptaków wodnych. Oczyszczony zostanie znajdujący się na tym terenie zbiornik wodny.

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE