W Katowicach działa punkt informacyjny dla obcokrajowców

2021-04-30 12:37
fot. UM Katowice, materiały prawe M.Malina
Autor: fot. UM Katowice, materiały prawe M.Malina

Ukraina, Kazachstan, Białoruś, Malezja, Fidżi, a nawet Mauritius – między innymi obywatele tych państw mieszkają w Katowicach. Łącznie w mieście przebywa ponad 3300 obcokrajowców z ponad 300 państw. Z myślą o nich w Katowicach powstał Punkt Informacyjny dla obcokrajowców, placówka mieści się przy ulicy Młyńskiej 5 w ścisłym centrum miasta

Pomoc w uzyskaniu dostępu do służby zdrowia, informacje o szkoleniach językowych czy ofercie świadczeń oferowanych przez miasto. To tylko kilka przykładów zadań, jakie realizowane będą przez punkt informacyjny dla cudzoziemców w Katowicach. Za prowadzenie punktu będzie odpowiedzialna Fundacja In Corpore.

- Katowice są miastem otwartym na wszystkich, bez względu na narodowość czy wyznanie. Każdego roku przyjeżdża do nas wielu cudzoziemców, do pracy, na studia lub w innym celu. Chcemy, aby mogli poczuć się w Katowicach dobrze, dlatego z myślą o cudzoziemcach chcemy powołać do życia specjalny punkt informacyjny. Ma to być miejsce, które ułatwi im aklimatyzację w mieście. W punkcie uzyskają niezbędną pomoc dotyczącą min. meldunku, zatrudnienia, dostępu do służby zdrowia, czy szkoleń językowych, jak również dostępu do oferty kulturalnej Katowic – mówi Marcin Krupa, prezydent Katowic.

Punkt informacyjny dla cudzoziemców powstał w lokalu udostępnionym przez miasto, przy ulicy Młyńskiej 5. Jego prowadzeniem zajmie się Fundacja In Corpore.

- Bardzo się cieszymy, że to właśnie nam powierzono zadanie prowadzenia tego punktu. Wiemy, że cudzoziemcy przyjeżdżający do Katowic często nie wiedzą, gdzie się udać, aby załatwić konkretną sprawę. Będziemy im pomagać, kierować w odpowiednia miejsca i pomożemy z formalnościami. Nasi pracownicy posługują się językami: ukraińskim, rosyjskim, niemieckim i angielskim, co pomoże w kontaktach z osobami, które nie mówią po polsku – mówi Iwona Sosnowska – Wieczorek, prezes Fundacji In Corpore.