Oczyszczalnia ścieków przemysłowych w Gliwicach

i

Autor: UM Gliwice

Nowa inwestycja!

W Gliwicach powstała oczyszczalnia ścieków przemysłowych. Budowa trwała 3 lata

Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej w Gliwicach po 3 latach prac oddało do użytku zmodernizowaną od podstaw, ultranowoczesną oczyszczalnię ścieków przemysłowych powstających w procesie produkcji ciepła. Kilkupoziomowa instalacja jest pierwszym rozwiązaniem zasilającym w perspektywie kilku lat projektowany przez PEC-Gliwice Park Zielonej Energii.

Nową oczyszczalnię ścieków przemysłowych zlokalizowano w kompleksie PEC – Gliwice przy ul. Królewskiej Tamy 135, w murach dawnej przepompowni.

Inwestycja kosztowała około 7 mln zł. Przedsięwzięcie zrealizowano z inżynierami gliwickiej firmy Seen Technologie. Kompleksowo przebudowano wnętrza obiektu, dzieląc je na poziomy przeznaczone na kolejne elementy specjalnie zaprojektowanej instalacji grawitacyjnej, spełniającej najbardziej rygorystyczne normy środowiskowe.

Oczyszczalnia ścieków przemysłowych w Gliwicach

Stworzone tam, w pełni zautomatyzowane węzły technologiczne pozwalają na precyzyjne usuwanie metali ciężkich i siarczanów ze ścieków przemysłowych, ich dalsze oczyszczanie poprzez rekarbonizację, czyli dodanie do strumienia płynnego dwutlenku węgla obniżającego pH ścieków do bezpiecznego poziomu, następnie filtrację końcową oraz odwadnianie oddzielonych w procesie osadów – docelowo do postaci płaskiego, suchego placka filtracyjnego, który wytwarzać ma budowana prawdopodobnie jeszcze w tym roku prasa filtracyjna.

W instalacji zastosowano dodatkowo szereg punktów oczyszczania i bezpiecznej utylizacji odpadów powstających w trakcie całego procesu.

Wydajność działającej już oczyszczalni jest wysoka. Ilość oczyszczonych ścieków w stosunku do ilości ścieków wprowadzanych do instalacji kształtuje się na poziomie 5 metrów sześciennych na godzinę. To jeden z najwyższych możliwych wyników. Część oczyszczonych ścieków wraca do instalacji wewnętrznych ciepłowni do dalszego wykorzystania jako tzw. woda szara. Pozostała część – spełniająca rygorystyczne normy jakościowe – zasila nurt Bytomki.

Dla PEC – Gliwice to bardzo ważna inwestycja. Oczekiwania środowiskowe wobec dostawcy ciepła systemowego stale rosną i my je ambitnie spełniamy. Nasza nowa instalacja zmniejsza uciążliwości związane z wpływem produkcji ciepła na lokalne środowisko naturalne, zapobiegając zanieczyszczaniu wód powierzchniowych i przyczyniając się do utrzymania wysokiej jakości ekosystemu wodnego. Tym samym oczyszczalnia ścieków przemysłowych PEC – Gliwice wpisuje się w trend zrównoważonego rozwoju – mówił podczas prezentacji zmodernizowanego obiektu Krzysztof Szaliński, prezes zarządu Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej w Gliwicach.