W Czechach udało się opanować pandemię, ale stan wyjątkowy potrwa tam do końca kwietnia

2020-04-08 19:10 NAU
Maseczka dla Polski już w Olsztynie
Autor: UM Olsztyn

W najbliższych dniach w Czechach zostaną złagodzone przepisy dotyczące ogólnonarodowej kwarantanny. - Czesi są bardzo karni i ze zrozumieniem przyjęli nową sytuację. Oczywiście zdarzały się przypadki łamania zakazów, ale na ogół bardzo szybko dostosowali się do zaleceń. Zapowiedź rządu została przyjęta z zadowoleniem - mówi dr Justyna Krowicka, ordynator kliniki Gemini w Ostrawie, gdzie leczą się przede wszystkim polscy pacjenci.

Koronawirus. Czechy łagodzą obostrzenia. Udało się opanować pandemię

W związku z pandemią koronawirusa już w połowie marca w Czechach został wprowadzony stan wyjątkowy, który ma obowiązywać do końca kwietnia. Od tego czasu do kraju nie mogły wjeżdżać osoby z państw podwyższonego ryzyka (m.in. z graniczących z Czechami Niemiec i Austrii). Również obywatele czescy mieli zakaz wyjeżdżania do tych państw. Wprowadzono także ograniczenia m.in. w funkcjonowaniu szkół, sklepów i punktów usługowych, a także wprowadzono ogólnonarodową kwarantannę. Swoje mieszkanie można było opuszczać tylko, aby zrealizować najpilniejsze potrzeby, koniecznie z zasłoniętą twarzą.

- Na zachodzie kraju, gdzie było najwięcej zachorowań, a ich liczba rosła wykładniczo, podjęto dodatkowo decyzję o zamknięciu trzech miast i kilkunastu wiosek wokół - mówi dr Justyna Krowicka, ordynator kliniki Gemini w Ostrawie. - Czesi są bardzo karni i ze zrozumieniem przyjęli nową sytuację. Oczywiście zdarzały się przypadki łamania zakazów, ale na ogół bardzo szybko dostosowali się do zaleceń - zauważa polska lekarka.

Ostatnie dni to u naszych południowych sąsiadów spadek liczby przypadków zakażenia koronawirusem. To skłoniło czeskie władze do podjęcia decyzji o złagodzeniu ograniczeń. Część zniesiono już we wtorek, 7 kwietnia.

- Będzie można przekraczać granicę w celach biznesowych, wizyty u lekarza lub krewnego. Otwarte zostaną także niektóre sklepy, np. obuwnicze, małe obiekty sportowe czy gabinety lekarskie. Dla Czechów ważne jest dbanie o zdrowie psychofizyczne, dlatego w ramach liberalizacji ograniczeń pozwolono także na bieganie lub jazdę na rowerze po lesie bez noszenia obowiązkowej maski, ale z zachowaniem odstępu dwóch metrów między osobami. Te decyzje zostały przyjęte z zadowoleniem, bo od wtorku, jak opowiadają mi czescy znajomi, można zaobserwować większe rozluźnienie, a na ulicach pojawiło się więcej samochodów - mówi dr Justyna Krowicka.

Dodajmy, że w Czechach potwierdzono w sumie 5033 przypadki zakażenia koronawirusem. Odnotowano 91 zgonów związanych z chorobą COVID-19, a wyleczonych zostało 181 osób.

Kiedy w Polsce doczekamy się rozluźnienia zasad narodowej kwarantanny? Wszyscy chcielibyśmy, żeby nastąpiło to jak najszybciej, ale niestety rząd zapowiedział już, że zamierza przedłużyć jeszcze obowiązujące dzisiaj obostrzenia.

Express Biedrzyckiej gość Janusz Korwin-Mikke: Kaczyński powinien być królem Polski.