W Czechach padł kolejny rekord zakażeń. Aż 5335 nowych przypadków! Władze zapowiadają lockdown

2020-10-08 8:22
W Czechach padł kolejny rekord zakażeń. Aż 5335 nowych przypadków! Władze zapowiadają lockdown
Autor: pixabay.com Koronawirus w Czechach. Znowu padł rekord zakażeń

W Czechach w środę przybyło rekordowa liczba 5335 nowych przypadków SARS-CoV-2, zanotowano 19 zgonów - poinformowało w czwartek ministerstwo zdrowia. Łącznie od 1 marca, gdy w kraju wystąpił pierwszy przypadek nowego koronawirusa, zakaziło się 95 360 osób. Roman Prymula, czeski minister zdrowia zapowiedział kolejne ograniczenia.

ESKA XD #004

Koronawirus w Czechach. Padł rekord zakażeń. Będą nowe restrykcje

W Czechach oprócz liczby zakażeń znacząco rośnie też liczba osób z potwierdzonym pozytywnym wynikiem testów w ogólnej liczbie badanych. W niedzielę było to 23,74 proc., we wtorek prawie 24 proc. U większości zakażonych osób choroba ma łagodny przebieg, ale rośnie liczba hospitalizowanych. We wtorek w szpitalach było 1563 osób. W stanie ciężkim jest 354 pacjentów.

ZOBACZ TAKŻE: Katowice: Ulicami miasta przejdzie marsz NIEWIERZĄCYCH w koronawirusa. "Śląsk rusza po wolność" [TRASA]

Minister zdrowia Roman Prymula zapowiedział w czwartkowym wydaniu dziennika „Mlada Fronta Dnes”, że nowe restrykcje związane z rozprzestrzenianiem się SARS-CoV-2 mają m.in. dotyczyć funkcjonowania starszych klas szkół podstawowych, kin i teatrów. Prymula powtórzył, że ograniczenia nie mają mieć związku z gospodarką.

Władze rozważają także skierowanie części pacjentów, którzy już się wyleczyli lub choroba ma u nich bardzo łagodny przebieg, a pozostają w szpitalach, do specjalnie przygotowanych hoteli. Przede wszystkim chodzi o bezdomnych pacjentów lub osoby, które przed końcem kwarantanny nie mogą wrócić do domów opieki. Specjalnie przygotowane hotele mają być także dostępne dla osób, które obawiając się kolejnych zakażeń, nie chcą spędzać kwarantanny w domach.

Najwięcej zakażeń jest w rejonie miasta Uherske Hradisztie, gdzie się w ciągu ostatnich 7 dni przybyło około 413 pozytywnych przypadków na 100 tys. mieszkańców. Kolejne wysokie wzrosty występują w powiatach nachodzkim i libereckim.

Piotr Górecki (PAP)

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE