W Chorzowie otwarto Centrum Mikroskopowego Badania Materii.

i

Autor: Uniwersytet Śląski

W Chorzowie otwarto Centrum Mikroskopowego Badania Materii. "Śląskie stawia na innowacje"

Uniwersytet Śląski uruchomił właśnie Centrum Mikroskopowego Badania Materii SPIN-Lab. Ośrodek mieści się w Chorzowie.

W Chorzowie działa Centrum Mikroskopowego Badania Materii SPIN-Lab

W środę - 1 marca - oficjalnie otwarto Centrum Mikroskopowego Badania Materii SPIN-Lab w Chorzowie (przy ulicy 75 Pułku Piechoty 1). 

- Śląskie stawia na innowacje. Zdajemy sobie sprawę, że transformacja regionu musi się odbywać poprzez naukę, stąd potrzeba realizacji takich przedsięwzięć, łączących świat nauki, biznesu i samorządu - podkreśla Jakub Chełstowski, marszałek województwa śląskiego. 

Do zadań ośrodka należą przede wszystkim konsolidacja i rozwój prowadzonych w regionie badań nad fizykochemicznymi właściwościami nowoczesnych materiałów i nanomateriałów, które znajdują zastosowanie w medycynie, farmacji czy motoryzacji. 

- To jeden z najważniejszych ośrodków tego typu w naszej części Europy - dodaje prof. Ryszard Koziołek, rektor Uniwersytetu Śląskiego. 

W nowym budynku laboratoryjnym znajdują się m.in. transmisyjny mikroskop elektronowy przystosowany do badań w warunkach kriogenicznych, mikroskop konfokalny z białym laserem oraz mikrotomograf rentgenowski. 

Ośrodek wybudowano i wyposażono ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2014–2020. Inwestycja kosztowała 31,5 mln zł. 

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE