W centrum Sosnowca ma być mniej betonu. Władze miasta chcą by na Placu Stulecia pojawiła się zieleń

2021-09-20 14:26
Plac Stulecia w Sosnowcu
Autor: Katarzyna Ziółkowska-Dąbek Plac Stulecia w Sosnowcu

Miasto ogłosiło przetarg na przebudowę Placu Stulecia. Jednym z elementów tych zmian ma być pojawienie się zieleni.

To nie będzie duży remont, bo miasto w tej chwili na takie prace nie ma pieniędzy. Można powiedzieć, że będzie to mały lifting. W budżecie na te prace zarezerwowano ponad milion złotych.

- To miejsce zmieniło się w 2002 roku. Wtedy projektanci przebudowy tak zwanej "Patelni" dostali nagrodę z branży architektonicznej za doskonałą przebudowę. Łatwo teraz pomyśleć jak zmieniła się optyka i pogląd nas wszystkich na centra miast przez te 20 lat. Teraz jest już koniec dominacji betonu. Wracamy do tego co powinno być w centrum miasta, które powinno być przyjazne dla mieszkańca. Ma mu dać możliwość odpoczynku w cieniu, pod drzewem najlepiej - powiedział nam Rafał Łysy z Urzędu Miejskiego w Sosnowcu.

Na Placu Stulecia pojawią się krzewy i liczne zieleńce. Na nasadzenia drzew nie ma co liczyć, bo w tym miejscu pod ziemią jest bardzo dużo różnego rodzaju sieci teletechnicznej, kanalizacyjnej czy wodociągowej. Korzenie mogłyby doprowadzić do sporych uszkodzeń.

Trwają prace przed dworcem PKP w Sosnowcu. Tam też ma pojawić się zieleń. Będą drzewa i krzewy, Porośnięty zielenią ma być też pawilon usługowy, który znajdzie się przed sosnowieckim dworcem.

Jesteś świadkiem ciekawego zdarzenia w waszej okolicy? A może chcesz poinformować o trudnej sytuacji w Twoim mieście? Czekamy na zdjęcia, filmy i gorące newsy! Piszcie do nas na: online@grupazpr.pl"

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE