Bytom: Pierwszy pacjent wyleczony osoczem ozdrowieńca. To wielki sukces lekarzy [WIDEO]

2020-07-01 12:09
W Bytomiu wyleczono pierwszego pacjenta chorego na COVID-19 dzięki osoczu ozdrowieńca [WIDEO]
Autor: Szpital Specjalistyczny w Bytomiu Czy mamy wreszcie skuteczną metodę w walce z koronawirusem?

Wielki sukces lekarzy z Bytomia. W tamtejszym szpitalu po raz pierwszy udało się wyleczyć chorego na koronawirusa dzięki osoczu ozdrowieńca. 59-letni pacjent wrócił dziś do domu. To pierwszy sukces terapii, którą Szpital Specjalistycznym nr 1 w Bytomiu stosuje od kilku tygodni.

Bytom: Dzięki osoczu ozdrowieńca wyleczono pacjenta chorego na COVID-19

W Szpitalu Specjalistycznym nr 1 w Bytomiu wyleczono pierwszego pacjenta zarażonego wirusem COVID-19 wykorzystując do tego osocze innego ozdrowieńca. Wreszcie przyniosła skutek metoda leczenia, którą od jakiegoś czasu stosują lekarze z bytomskiego szpitala.

- Osocze ozdrowieńców zawiera przeciwciała, które hamują, neutralizują wirusa we wczesnej fazie tej infekcji. Jeżeli właśnie taką terapię zastosujemy we wczesnej fazie choroby to ona wydaje się być dużo skuteczniejsza - wyjaśnia Jerzy Jaroszewicz, lekarz z bytomskiego szpitala. Czy to oznacza, że mamy wreszcie skuteczny lek na koronawirusa. W pewnym sensie możemy tak powiedzieć.

Zobacz, co dr Jerzy Jaroszewicz mówi o terapii osoczem i leczeniu pacjentów chorych na COVID-19

Pierwszy pacjent wyleczony osoczem ozdrowieńca

Lek na koronawirusa. Czy terapia osoczem ozdrowieńców jest skuteczna?

Okazuje się, że terapia leczenia osoczem ozdrowieńców to skuteczna walka z koronawirusem. Mieliśmy na to dowód w Bytomiu. W ten właśnie sposób udało się wyleczyć 59-letniego mężczyznę. Pacjent wraz z żoną, która również była zakażona koronawirusem, trafili do bytomskiego szpitala na początku czerwca. Ze względu na wysoką gorączkę, lekarze już drugiego dnia zdecydowali o podaniu osocza innego ozdrowieńca.

– Dzień po podaniu osocza poczułem się o wiele lepiej - gorączka spadła, a dwa dni później wszystko zaczęło wracać do normy – opowiada 59-letni pacjent Szpitala Specjalistycznego nr 1 w Bytomiu dodając, że jego żona również została wyleczona, choć bez stosowania osocza. – Osobiście ani przez moment nie wątpiłem, że oboje odzyskamy zdrowie.

Jerzy Jaroszewicz, kierownik Oddziału Obserwacyjno-Zakaźnego i Hepatologii Szpitala Specjalistycznego nr 1 cieszy się z sukcesu, ale zaznacza że nie każdego pacjenta można leczyć w ten sposób. Ta terapia jest skuteczna głównie na wczesnym etapie rozwoju choroby. Lekarz dodaje też, że nie można wyciągać pochopnych wniosków odnośnie skuteczności leczenia osoczem zakażonych pacjentów.

Dr Jaroszewicz zachęca też ozdrowieńców do oddawania osocza. Żeby to zrobić wystarczy zgłosić się ro Regionalnej Stacji Krwiodastwa i Krwiolecznictwa w Katowicach.

ZOBACZ TAKŻE:

QUIZ. Andrzej Duda czy Rafał Trzaskowski? Sprawdź, do którego z kandydatów ci bliżej

Pytanie 1 z 15
Wiek emerytalny
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE