Beczkowóz

i

Autor: WOJTEK BASALYGO/SE/EAST NEWS

AKTUALIZACJA

W Bielsku-Białej połowa miasta ze skażoną wodą. Oświadczenie Sanepidu

Połowa Bielska-Białej pozbawiona wody zdatnej do picia - tak było do sobotniego wieczora. Spółka AQUA S.A. zidentyfikowała nowe obszary zanieczyszczenia sieci wodociągowej, a Sanepid podał substancję, która skaziła wodę. Kolejne badania potwierdziły, że od wieczora w sobotę woda ponownie nadaje się do spożycia.

AKTUALIZACJA godz. 18:45 SOBOTA

Sanepid w Bielsku-Białej wydał oświadczenie

Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Bielsku-Białej informuje, iż w dniu dzisiejszym tj. 01.04.2023 r., wygasił decyzję z dnia 30.03.2023 r. orzekającą o braku przydatności wody do spożycia podawanej do sieci wodociągowej AQUA S.A. z zastrzeżeniem, że w przypadku występowania obcego zapachu należy bezwzględnie odpuścić wodę z wewnętrznej instalacji wodociągowej do chwili całkowitej wymiany wody oraz ustąpienia uciążliwości zapachowych. Informacje dotyczące niewłaściwego zapachu należy zgłaszać do AQUA S.A.

Wcześniej pisaliśmy

W Bielsku-Białej trwa poważna sytuacja związana z zanieczyszczeniem wodociągów w połowie miasta. Spółka AQUA, odpowiedzialna za dostawy wody informuje, że prowadzi intensywne płukania oraz przestrefowania sieci w celu wymiany wody w wodociągach. Jednocześnie dodaje, że zidentyfikowano nowe obszary zanieczyszczenia sieci wodociągowej.

Sanepid wydał pilny komunikat o wynikach badań laboratoryjnych skażonej wody.

Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Bielsku-Białej informuje, że zidentyfikowano styren jako substancję, która od dnia 29.03.2023 r. jest przyczyną zanieczyszczenia wody w sieci wodociągowej na terenie Bielska-Białej. Następny komunikat zostanie wydany po dokonaniu kolejnych ustaleń.

Styren w wodzie w Bielsku-Białej

Styren w warunkach normalnych jest bezbarwną lub lekko żółtawą cieczą o słabym, charakterystycznym, nieprzyjemnym zapachu. Styren jest współcześnie jednym z podstawowych surowców dla przemysłu tworzyw sztucznych. Skażenie skóry ciekłym styrenem może wywołać jej ból i zaczerwienienie. Skażenie oczu ciekłym styrenem wywołuje ból i zaczerwienienie spojówek. Po spożyciu, związek ten wywołuje ból gardła, ból brzucha, nudności, wymioty i ogólne objawy zatrucia drogą pokarmową. W przypadku zatrucia przewlekłego, objawami są przewlekłe zapalenie skóry, przewlekłe zapalenie spojówek, upośledzenie węchu, zaburzenia funkcji psychicznych, spowolnienie reakcji, zmiany w zapisie elektroencefalograficznym.

Styren został sklasyfikowany przez Międzynarodową Agencję Do Walki z Rakiem, jako substancja potencjalnie rakotwórcza (klasa rakotwórczości B2).

Strefy te zostały oznaczone na mapie z dzielnicami, które mają wodę niezdatną do spożycia.

Mapa obszarów objętych awarią wodociągów

i

Autor: Aqua

Do momentu otrzymania decyzji Sanepidu stwierdzającej ponowną przydatność wody do spożycia oraz otrzymania wyników potwierdzających, że woda jest bezpieczna do spożycia przez ludzi, wodę w rejonie objętym zdarzeniem należy traktować jako niezdatną do spożycia.

Oświadczenie Aqua SA z 1 kwietnia 2023

W związku z pojawiającymi się w przestrzeni publicznej informacjami jakoby do awarii, której skutkiem było zanieczyszczenie wody w części sieci wodociągowej Bielska-Białej, doszło już w poniedziałek 27 marca br. Zarząd AQUA S.A. oświadcza, że informacje te są nieprawdziwe.

Źródłem zanieczyszczenia wody była zmodernizowana magistrala z Wapienicy. Została ona uruchomiona w środę 29 marca br. W związku z tym nie jest możliwe, by przed tym terminem ktokolwiek na terenie miasta mógł odczuwać skutki awarii.Pierwsze sygnały od mieszkańców o zanieczyszczonej wodzie otrzymaliśmy niespełna półtorej godziny po uruchomieniu magistrali. Po tych sygnałach została ona natychmiast wyłączona z użytkowania. Jednocześnie rozpoczęliśmy akcję informowania mieszkańców miasta o awarii za pośrednictwem lokalnych mediów.

Pracownicy spółki od razu podjęli także działania związane z przepłukiwaniem sieci, które cały czas są prowadzone.

Zapewniam, że robimy wszystko co w naszej mocy, by rozwiązać tą trudną dla wielu bielszczan sytuację.

prezes zarządu AQUA S.A. Krzysztof Michalskiwiceprezes zarządu AQUA S.A. Henryk Wysogląd

Czysta woda w Bielsku-Białej

Beczkowozy z wodą pitną będą na bieżąco podstawiane wg zapotrzebowania.Lokalizacja beczkowozów i zastępczych miejsc poboru wody:

1) ul. Grażyny Przychodnia,2) ul. Chełmońskiego 7,3) ul. Siemiradzkiego / Skośna,4) ul. Reja 18,5) Starostwo - ul. Piastowska,6) ul. Wita Stwosza 25,7) ul. Gazownicza x Grażyńskiego na przeciwko parkingu Sfera 1,8) ul. Piastów Śląskich między 4 i 6,9) Plac Bolesława Chrobrego10) Aleja Armii Krajowej 51.

Krany na hydrantach:- Brodzińskiego 48- Stawowa/ Spółdzielców (rondo)- Saperów 24- Sempołowskiej 55 koło BefadoHydranty są oznaczone jako: punkty poboru wody.

Punkty doraźnej dystrybucji wody.Lokalizacja:- plac przed kościołem Najświętszej Marii Panny Królowej Polski,- skrzyżowanie ulicy Browarnej z Cieszyńską.

Kubiteneryul. Pod Grodziskiem 6,ul. NMP Królowej Polski x Fałata,ul. Widok 28,ul. Bolesława Krzywoustego 3,ul. Grażyny 19,ul. Jana Sobieskiego 171,ul. Zofii Kossak-Szczuckiej 19,ul. Zapłocie Duże 1.

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE