Segregacja śmieci

i

Autor: UM Piekary Śląskie

W 2020 roku każdy musi segregować śmieci. Za brak segregacji będą dotkliwe kary [AUDIO]

2020-01-16 11:54

Od tego roku zmieniły się zasady segregowania śmieci i stawka opłaty za ich wywóz. Teraz wszystkie śmieci mają być segregowane i wrzucane do odpowiednio oznaczonych kubłów. Tej zasady muszą przestrzegać mieszkańcy domków jednorodzinnych, bloków i kamienic.

Zmieniły się zasady segregacji śmieci. Co to dla nas oznacza?


W Piekarach Śląskich rozesłano wezwania do około 700 właścicieli nieruchomości by zmienili pisemne deklaracje z tzw. nieselektywnych na selektywne zbieranie odpadów. Przy okazji każdy z właścicieli otrzymuje pakiet podstawowych informacji jak segregować.

W 2020 każdy musi segregować śmieci. Za brak segregacji będą dotkliwe kary[AUDIO]

– Wprowadzane zmiany są wynikiem nowych, ogólnokrajowych przepisów. Każda polska gmina właśnie teraz wprowadza nowe zasady gospodarowania odpadami, a jednocześnie bardzo często podwyższane są również stawki za wywóz śmieci. W Piekarach nowa stawka wynosić będzie 25 zł od osoby (miesięcznie) – zgodzili się na to miejscy radni. Będziemy ją płacić od lutego – w terminie do 15 marca- wyjaśnia Stanisław Jarząbek, naczelnik Wydziału Ochrony Środowiska, Rolnictwa i Gospodarki Odpadami.

Do przepisów warto się stosować. Powód? Pracownicy Zakładu Gospodarki Komunalnej objeżdżający miasto i zbierający śmieci, będą spisywać protokoły, na podstawie których na właścicieli lub zarządców nieruchomości, w których odnotowano śmieci nieposegregowane lub posegregowane źle, będą nakładane kary. Osoba, która nie segreguje śmieci (lub robi to źle) zapłaci 50 zł zamiast 25 zł – od każdego członka rodziny. W budynkach wielorodzinnych odpowiedzialność będzie rozłożona na wszystkich mieszkańców.

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE