W 2020 roku każdy musi segregować śmieci. Za brak segregacji będą dotkliwe kary [AUDIO]

2020-01-16 11:54 Dariusz Brombosz
Segregacja śmieci
Autor: UM Piekary Śląskie

Od tego roku zmieniły się zasady segregowania śmieci i stawka opłaty za ich wywóz. Teraz wszystkie śmieci mają być segregowane i wrzucane do odpowiednio oznaczonych kubłów. Tej zasady muszą przestrzegać mieszkańcy domków jednorodzinnych, bloków i kamienic.

Zmieniły się zasady segregacji śmieci. Co to dla nas oznacza?


W Piekarach Śląskich rozesłano wezwania do około 700 właścicieli nieruchomości by zmienili pisemne deklaracje z tzw. nieselektywnych na selektywne zbieranie odpadów. Przy okazji każdy z właścicieli otrzymuje pakiet podstawowych informacji jak segregować.

W 2020 każdy musi segregować śmieci. Za brak segregacji będą dotkliwe kary[AUDIO]

– Wprowadzane zmiany są wynikiem nowych, ogólnokrajowych przepisów. Każda polska gmina właśnie teraz wprowadza nowe zasady gospodarowania odpadami, a jednocześnie bardzo często podwyższane są również stawki za wywóz śmieci. W Piekarach nowa stawka wynosić będzie 25 zł od osoby (miesięcznie) – zgodzili się na to miejscy radni. Będziemy ją płacić od lutego – w terminie do 15 marca- wyjaśnia Stanisław Jarząbek, naczelnik Wydziału Ochrony Środowiska, Rolnictwa i Gospodarki Odpadami.

Do przepisów warto się stosować. Powód? Pracownicy Zakładu Gospodarki Komunalnej objeżdżający miasto i zbierający śmieci, będą spisywać protokoły, na podstawie których na właścicieli lub zarządców nieruchomości, w których odnotowano śmieci nieposegregowane lub posegregowane źle, będą nakładane kary. Osoba, która nie segreguje śmieci (lub robi to źle) zapłaci 50 zł zamiast 25 zł – od każdego członka rodziny. W budynkach wielorodzinnych odpowiedzialność będzie rozłożona na wszystkich mieszkańców.