Uniwersytet Ekonomiczny jeszcze bardziej przyjazny niepełnosprawnym studentom

2021-06-10 12:37 Dariusz Brombosz
UE inwestycja
Autor: Dariusz Brombosz

Uniwersytet Ekonomiczny od władz województwa śląskiego otrzymał 2 miliony złotych. Pieniądze zostaną wykorzystane do dostosowania kampusu Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach do potrzeb osób z niepełnosprawnościami. Prace ruszają w lipcu i potrwają do końca tego roku.

ESKA XD #024 - pieniądze polskich piłkarzy, hity na Euro, przystojniacy z tureckich seriali

Dziś w Sali Senackiej w budynku rektoratu Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach władze uczelni podpisały umowę na inwestycję związaną z dostosowaniem kampusu uczelni do potrzeb osób z niepełnosprawnościami. Dokument podpisał marszałek województwa śląskiego Jakub Chełstowski i rektor UE prof. Celina M. Olszak. Całkowity koszt inwestycji to 3 mln zł, milion złotych z własnej kasy wyłoży Uniwersytet Ekonomiczny.

" Chcemy aby na naszej uczelni studenci z różnymi niepełnosprawnościami czuli się na równi z innymi jako pełnoprawni członkowie rodziny akademickiej. Rocznie na uczelni kształci się 140 studentów i doktorantów z różnymi niepełnosprawnościami. Ta inwestycja jest nam niezwykle potrzebna. Pieniądze będą dobrze spożytkowane. " – powiedziała prof. Celina M. Olszak, Rektor Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach.

- "Dostrzegamy potrzeby osób z niepełnosprawnościami. To jest mały, wielki krok, ale nasze życie składa się z małych kroków. To jest bardzo ważne, żeby to środowisko czuło się dobrze, żeby te bariery naszego życia publicznego, społecznego, akademickiego usuwać i eliminować. To zawsze są koszty, dlatego bardzo cieszę, że udało nam się znaleźć w budżecie województwa 2 mln na tę dotację celową." - mówił Marszałek Województwa Śląskiego, Jakub Chełstowski.

W ramach prac zostaną przebudowane zostaną części komunikacyjne budynków A, B i C Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach. Zostaną zamontowane nowoczesne dwie windy zewnętrzne z wykonaniem nowych podejść i wykonanie pochylni dojazdowej do głównego budynku A z nowymi podejściami. Między budynkami B i C powstanie strefa rekreacyjna z ławkami oraz 3 miejsca parkingowe. Projekt obejmuje też uporządkowanie infrastruktury podziemnej. Z wind i strefy rekreacyjnej będą mogli korzystać wszyscy pracownicy uczelni- wyjaśnia Marek Kiczka, rzecznik Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach.

Warto podkreślić, że to nie jedyna inwestycja na rzecz niepełnosprawnych na terenie uczelni. Już teraz można spotkać wiele udogodnień dla tych, którzy mają problemy z poruszaniem się, ze słuchem czy wzrokiem. Uczelnia posiada pętle indukcyjne, są też łaziki czyli krzesła schodowe do ewakuacji przeciwpożarowej osób poruszających się na wózku. Tabliczki przydrzwiowe są wykonane z antyrefleksyjnego pleksi.

"Jeśli jesteście świadkami ciekawego wydarzenia w Waszej okolicy, piszcie do nas i ślijcie zdjęcia na online@grupazpr.pl!"

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE