Uczniowie i studenci rozpoczęli Ogólnopolski Strajk Edukacyjny. Żądają odwołania z stanowiska Ministra Edukacji i Nauki Przemysława Czarnka [AUDIO]

2020-12-07 13:16
Protest edukacji
Autor: Karolina Rak

Uczniowie i studenci wściekli na Przemysława Czarnka- Ministra Edukacji i Nauki. Nie podobają im się ostre słowa ministra na temat osób LGBT i kobiet. W środę zapowiadają strajk generalny. Nie będą uczestniczyć w zajęciach szkolnych, które głównie w czasie pandemii odbywają się zdalnie. Protest połączony zostanie w walką ekologów o klimat i prawa człowieka. Strajk popiera spora część środowiska akademickiego na Śląsku i w innych regionach kraju.

ESKA XD EXTRA

Uczniowie i studenci mówią stanowcze: „NIE” Przemysławowi Czarnkowi. W ramach protestu przeciwko ostrym słowom i krytyce Ministra Edukacji skierowanym w kierunku środowiska LGBT i kobiet rozpoczęli strajk.

Na początek nasz protest ma formułę udziału w akcjach dobroczynnych. Będziemy oddawać krew i szpik, zrobimy zdjęcia z hasłem „MENczarnia” i opublikujemy je na portalach społecznościowych. Będziemy też wspierali gastronomię zamawiając jedzenie na wynos - wyjaśnia Kamil Kozak z grupy STOP deMENtażowi Edukacji,jeden z organizatorów strajku. Oprócz niego akcję koordynuje też Młodzieżowy Strajk Klimatyczny, Extinction Rebellion i Greenpeace.

W środę zaplanowany jest strajk generalny. Uczniowie i studenci nie będą uczestniczyć w zajęciach, które nadal z powodu pandemii koronawirusa odbywają się głównie zdalnie poprzez sieć. Do tego samego namawiają wykładowców i nauczycieli.

Niedawno szef resortu edukacji i nauki zasugerował, że uczelnie, które sprzyjają protestującym, mogą mieć problemy z uzyskaniem państwowych dotacji. Na te słowa stanowczo zareagował w imieniu Konferencji Rektorów Akademickich Uczelni Polskich prof. Arkadiusz Mężyk, rektor Politechniki Śląskiej w Gliwicach.

Jeżeli idę ulicą i ktoś wyciąga broń i nią grozi, a potem zaprasza do rozmów, to chęć do dialogu jest mała. Pan Minister Czarnek mówiąc o możliwości pozbawienia uczelni dotacji, tak naprawdę wyjął metaforycznie tę broń. Nie tak ma wyglądać ta rozmowa - mówi dr Paweł Dybała, nauczyciel akademicki z Uniwersytetu Jagielońskiego w Krakowie.

Dwa tygodnie temu wykładowcy, uczniowie i studenci wysłali do premiera Mateusza Morawieckiego petycję z ponad 90 tysiącami podpisami. Domagali się odwołania ministra Przemysława Czarnka. Szef rządu nie odpowiedział na pismo.

Ogólnopolski Strajk Edukacyjny. Uczniowie, studenci, wykładowcy domagają się odwołania Ministra Edukacji i Nauki
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE