Chełstowski i Dziuba

i

Autor: Tomasz Stankiewicz

Tychy: Dziuba namaści Chełstowskiego na swojego następcę? Ekspert: To spekulacje

Andrzej Dziuba na stanowisku prezydenta Tychów zasiada już od prawie 23 lat. W związku z decyzją marszałka woj. śląskiego Chełstowskiego o odejściu z PiS pojawiły się spekulacje mówiące o zakulisowych rozmowach dotyczących startu w wyborach Chełstowskiego na stanowisko prezydenta Tychów.

Od kilku miesięcy krążyły plotki dotyczące tego, że obecny marszałek woj. śląskiego mógłby zostać kontrkandydatem Andrzeja Dziuby w nadchodzących wyborach samorządowych.

Teraz, kiedy Chełstowski dołączył do Ruchu Samorządowego „Tak! Dla Polski” spekulacje dotyczą zastąpienia Dziuby na stanowisku prezydenta przez Chełstowskiego.

Można spekulować. Plotki różne krążyły, nawet słyszałem o takich, że pętla się zaciska i że robi się coraz bardziej niepewnie wokół Chełstowskiego, którego PiS chciało odwołać. Była na przykład sprawa lotniska w Pyrzowicach, gdzie Chełstowski przeciwstawiał się władzom PiS-u. Kałuża się usamodzielnił i rozdawał na prawo, lewo różne posady w zależnych spółkach. Wybuchła afera w Funduszu Górnośląskim – mówi dr Tomasz Słupik politolog z Uniwersytetu Śląskiego.

Chełstowski poszedł na układ z opozycją?

Myślę, że wystąpił klasyczny układ. W tym sensie, że może Chełstowski zrezygnował ze swoich ambicji na rzecz Dziuby, a Dziuba i Chęciński z nim wynegocjowali, że w zamian za to, że przechodzi na stronę opozycji pozostaje marszałkiem. Czy ma coś obiecanego dalej? Niewykluczone. Przed nami cała seria wyborów, najpierw parlamentarne, później samorządowe, więc niewykluczone, że zobaczymy Chełstowskiego w nowej roli. Czy zadowoli się tylko sejmikiem? Tego pewny nie jestem – dodaje dr Słupik.

Jakub Chełstowski urodził się w Tychach. Tam też zaczynał swoją karierę polityczną. Przynależał do Stowarzyszenia „Tychy Naszą Małą Ojczyzną”, w latach 2010 i 2014 uzyskał mandat radnego Tychów. W 2014 roku wystartował w wyborach prezydenckich w Tychach jako kandydat Stowarzyszenia Tychy Naszą Małą Ojczyzną i Ruchu Autonomii Śląska , zdobył wtedy drugie miejsce.

Szanse Chełstowskiego w wyborach prezydenckich w Tychach, kiedy startowałby Dziuba byłyby zerowe. Natomiast może Dziuba namaści Chełstowskiego na swojego następcę, co w wielu miastach – z Katowicami włącznie – się odbyło i okazało się bardzo skuteczną operacją. W Katowicach Krupa został namaszczony przez Uszoka i został prezydentem. We Wrocławiu stało się to samo. Wiem, że to brzmi sensacyjnie, ale niewykluczone, że to się nie stanie w Tychach, ale jeśli się dogadali, to na pewno Chełstowski nie będzie startować przeciwko Dziubie – komentuje dr Słupik.

Do sprawy Chełstowskiego na stanowisku prezydenta Tychów odniósł się sam Andrzej Dziuba mówiąc na antenie Radia Piekary: „Na razie jestem jeszcze przez półtora roku prezydentem, więc życzę powodzenia temu kto wie co będzie za półtora roku. Oczywiście każdy ma prawo nosić buławę ale z moich rozmów panem marszałkiem nie wynikało, żeby miał takie plany”.

Polityczna wolta na Śląsku

Polityczne trzęsienie ziemi na Śląsku – takimi słowami można opisać wydarzenia z 21 listopada 2022 r., które odbyły się podczas sesji Sejmiku Województwa Śląskiego. Prawo i Sprawiedliwość opuściła czwórka radnych na czele z marszałkiem województwa Jakubem Chełstowskim.

Przystąpili do Ruchu Samorządowego „Tak! Dla Polski”. Tym samym dotychczas posiadający większość głosów w sejmiku PiS przeszedł do opozycji. Głównymi architektami, dzięki którym Chełstowski przeszedł do Tak! Dla Polski są nazywani prezydenci Tychów i Sosnowca. Podobno to dzięki Chęcińskiemu i Dziubie Chełstowski zdecydował się wejść w struktury Ruchu.

Chełstowski wygląda na osobę, którą PiS wyciągnął. Głównie Tobiszowski zrobił z niego marszałka. Potem on się na swój sposób usamodzielnił, ale teraz dokonał tej wolty. Z perspektywy cynizmu politycznego - wielu polityków by się na to nie zdobyło, ale nie nazwę tego osiągnięciem. Polityk powinien i musi ryzykować, zobaczymy czy mu się to opłaci – kończy dr Słupik.