QUIZ Dawne nazwy śląskich miast. Zgadniesz wszystkie?

i

Autor: Archiwum QUIZ Dawne nazwy śląskich miast. Zgadniesz wszystkie?

Rozrywka

Tych dawnych nazw miast ze Śląska możesz nie znać. Historyczny QUIZ

Burzliwa historia Polski to też burzliwa historia miast Górnego Śląska i tych leżących w województwie śląskim. Ich nazwy nie zawsze były takie, jakie znamy dzisiaj. Można wręcz powiedzieć, że przez lata funkcjonowały pod zupełnie innymi nazwami. W naszym QUIZie sprawdzisz swoją wiedzę z historii województwa śląskiego. Choć wydaje się on pozornie łatwy, to maksymalna ilość punktów nie będzie łatwa do zdobycia.

Katowice, Zabrze, Bytom, Zawiercie - jak kiedyś nazywały się te miasta? QUIZ

Tak jak zmieniają się miasta w województwie śląskim, tak zmieniały się ich nazwy na przestrzeni lat. Dzisiejsze nazwy często istnieją zaledwie kilkadziesiąt lat. Inne natomiast bardzo długo, ale przez burzliwą historię naszego regionu przez długie okresy nosiły np. niemieckojęzyczne nazwy, lub po prostu zupełnie inne niż te, które znamy dzisiaj. Jednym z przykładów jest stolica Górnego Śląska, która przez kilka lat miała zmienioną nazwę na kojarzącą się ze Związkiem Radzieckim. Kilka innych miast natomiast miało niemieckojęzyczne nazwy. Wszystkie łączy natomiast to, że wszelkie zmiany były wywołane zawirowaniami historycznymi. W naszym QUIZie będziesz mógł sprawdzić, czy jesteś w stanie rozpoznać dawne nazwy do dzisiejszych miast oraz sprawdzić swoją wiedzę o historii Górnego Śląska i nie tylko.

Historyczny QUIZ. Rozpoznasz śląskie miasta po ich dawnych nazwach? 

QUIZ Dawne nazwy miast w województwie śląskim. Rozpoznasz je wszystkie?

Pytanie 1 z 13
Wladislavia brzmi niemal jak rumuńska Transylvania. Niemniej to miasto leżące w województwie śląskim. A jego dzisiejsza nazwa to:
Listen on Spreaker.
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE