Trwa rewitalizacja Bytomia za pół miliarda złotych. W ramach prac odnowiony zostanie 114-letni Młodzieżowy Dom Kultury Nr 1 [AUDIO]

2020-01-23 8:35
Zabytkowy budynek MDK w Bytomiu
Autor: Metropolia GZM

Zabytkowy budynek Młodzieżowego Domu Kultury odzyska dawny blask. Władze Bytomia podpisały umowę na renowację kamienicy przy ul. Powstańców Warszawskich 12. Prace remontowe będzie prowadziła wyłoniona w przetargu firma "DeS" z Krakowa – ta sama, która prowadzi remont Pałacu Tiele-Wincklerów w Miechowicach.

Zabytkowy budynek MDK odzyska dawny blask

Renowacja budynku wpisanego do rejestru zabytków wojewody śląskiego to kolejny krok w rewitalizacji Śródmieścia Bytomia. Cieszymy się, że kamienica o wyjątkowych walorach architektonicznych i ciekawej historii w końcu doczeka się remontu. Dzięki przeprowadzonym pracom, budynek, w którym mieści się Młodzieżowy Dom Kultury nr 1 zostanie dostosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych – mówi Michał Bieda, zastępca prezydenta Bytomia.


Pochodzący z 1906 roku budynek Młodzieżowego Domu Kultury nr 1 już wkrótce zmieni się od wewnątrz i na zewnątrz. Piaskowa elewacja zostanie wyczyszczona, tynk od podwórza naprawiony, cegły pokryte glazurą odrestaurowane. Obiekt przejdzie termomodernizację. Wymienione zostaną okna, drzwi, wyremontowany zostanie dach. Wewnątrz budynku ekipy remontowe częściowo wymienią instalację elektryczną i centralnego ogrzewania. Odnowione zostaną klatki schodowe, pomieszczenia sanitarne, podłogi, marmury. Obiekt zostanie też dostosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych.

Remont Młodzieżowego Domu Kultury będzie przebiegał w systemie projektuj-buduj. Wykonawca najpierw wykona projekt, a po jego zatwierdzeniu i uzyskaniu niezbędnych pozwoleń – latem tego roku rozpocznie realizację prac. Całkowity koszt prac wyceniono na 8,8 mln złotych.

Trwa rewitalizacja Bytomia za pół miliarda złotych
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE