Trwa budowa linii kolejowej do Katowice Airport. Widać postępy prac ZDJĘCIA

2022-12-23 17:55

Rewitalizacja oraz budowa kolejowej trasy Tarnowskie Góry – Zawiercie przebiegają zgodnie z zaplanowanym harmonogramem. Postępy prac można zobaczyć w powyższej galerii zdjęciowej.

Budowa linii kolejowej do Katowice Airport. Jak przebiegają prace?

Prace cały czas trwają i widać konkretne postępy. Inwestycja obejmuje odbudowę 30-kilometrowego nieczynnego odcinka linii pomiędzy Tarnowskimi Górami a Siewierzem. Z kolei rewitalizacja i elektryfikacja dotyczy ok. 48 km linii kolejowej.

Przypomnijmy, że w ramach przedsięwzięcia powstanie stacja kolejowa Pyrzowice Lotnisko oraz następujące przystanki:

  • Miasteczko Śląskie Centrum,
  • Mierzęcice,
  • Zawiercie Kądzielów.

W ramach inwestycji modernizowane są także perony na stacjach: Tarnowskie Góry, Siewierz i Poręba, a w Zawierciu budowany jest całkowicie nowy peron.

Jak dodają przedstawiciele PKP PLK, cała infrastruktura peronowa będzie dostosowana do osób o ograniczonych możliwościach poruszania się.

Nie da się ukryć, że jest to bardzo oczekiwana inwestycja przez mieszkańców województwa śląskiego. W zapowiedziach czytamy, że przewidywany czas jazdy z Zawiercia do lotniska ma zająć ok. 23 min, a z Tarnowskich Gór - niecałe 20 min. Podróżnym z Katowic i z Częstochowy przejazd zajmie natomiast ok. godzinę.

- Z jednej strony mamy mieszkańców okolicznych miejscowości jak Mierzęcice, Siewierz, Poręba, Zawiercie, Tarnowskie Góry. To są mieszkańcy, którzy będą mogli dojechać do pracy czy do szkoły. Także z myślą o lokalnej społeczności jest ta linia budowana. Z drugiej strony oczywiście chodzi o podróżnych, którzy do portu lotniczego będą mogli dojechać pociągiem. Kolej jest przewidywalna, jest ekologiczna. Dlatego to właśnie dojazd koleją do lotniska jest tak istotny - powiedziała nam, w ubiegłym roku, Katarzyna Głowacka z biura prasowego PKP PLK.

PKP Polskie Linie Kolejowe planują na tym odcinku prędkość maksymalną dla pociągów pasażerskich wynoszącą 140 km/h, a dla towarowych z kolei 80 km/h.

Wartość tej inwestycji wynosi 660 mln zł. Natomiast zakończenie prac zaplanowano na czwarty kwartał 2023 roku.

Nasi Partnerzy polecają
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE