To skutki kwarantanny, o których się nie mówi. Lawinowo rośnie przemoc domowa

2020-11-16 14:04
Przemoc domowa
Autor: pixabay.com Przemoc domowa

Podczas pandemii rośnie przemoc domowa. Przymusowe zamknięcie w domu w czasie kwarantanny i groźba utraty pracy rodzą stres oraz frustrację. Te z kolei najczęściej wyładowywane są na najbliższych.

W krajach europejskich takich jak Francja, Hiszpania, czy Wielka Brytania odnotowuje się wzrost przemocy domowej od 30 do 50 procent. W Polsce na razie takich badań nikt nie zrobił, ale z obserwacji rożnych instytucji zajmujących się pomocą rodzinom wynika, że w naszym kraju ten problem też się pojawił.

- Nasilają się pewne problemy rodzinne ze względu na długotrwałą izolację, pojawiają się problemy ekonomiczne. Poziom stresu jest wyjątkowo wysoki w rodzinach i coraz częściej docierają do nas sygnały, że ludzie na radzą sobie ze swoimi emocjami. Drugi dużo gorszy problem to pojawianie się przemocy domowej w rodzinach gdzie tej przemocy wcześniej nie było - powiedziała nam Daria Słonecka z Caritas Diecezji Sosnowieckiej.

Dlatego sosnowiecki Caritas chce pomóc ofiarom przemocy i proponuje im bezpłatną pomoc prawną, pedagogiczną i psychologiczną. Gdy ofiara przemocy nie może wyjść z domu, czy swobodnie rozmawiać przez telefon, może wysłać maila z prośbą o pomoc. Caritas będzie wtedy szukał możliwości dotarcia do osoby potrzebującej.

Pomoc jest bezpłatna i może z niej skorzystać każdy, kto jej potrzebuje.

Bezpłatne porady realizowane są w ramach programu "Mamo Tato pokoloruj mój świat". Caritas Diecezji Sosnowieckiej jako jedna z 20 organizacji w całej Polsce otrzymała dofinansowanie na wsparcie rodzin w ramach I otwartego konkursu ofert w zakresie promocji rodziny „Po pierwsze Rodzina!” na rok 2020 ze środków Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej przy wsparciu Pełnomocnika Rządu do spraw Polityki Demograficznej.

Nie maseczki, nie przyłbice. Zobaczcie, co wymyślili Kanadyjczycy
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE