Tężnia solankowa w Gliwicach jest już otwarta [WIDEO, ZDJĘCIA]

2020-07-05 12:21

Ma prawie 8 m wysokości i jest w pełni zadaszona, ale przede wszystkim na dobroczynny wpływ na nasze drogi oddechowe - gliwicka tężnia solankowa już działa. Można z niej korzystać w lesie komunalnym przy ul. Chorzowskiej.

Tężnia solankowa w Gliwicach jest już otwarta. Tężnia działa w lesie komunalnym przy ul. Chorzowskiej i  jest oddalona od ruchliwych ulic. Ma prawie 8 m wysokości i jest zadaszona, co ogranicza rozrzedzanie solanki przez padające deszcze.

Wokół tężni powstała też strefa relaksu z leżakami i ławkami oraz ogród. W sumie ok. 700 krzewów, traw i ozdobnych bylin, m.in. trzcinniki, kostrzewy, winobluszcz i wrzosy. W pobliżu są również stojaki na rowery i miejsca parkingowe dla odwiedzających tężnię. Ścieżki wokół zostały wyłożone nawierzchnią dostosowaną do potrzeb osób niepełnosprawnych.

Korzystanie z tężni solankowej ma dobroczynny wpływ na zdrowie. Rozpylona solanka tworzy mgiełkę bogatą m.in. w jod, brom, magnez, sód, potas czy żelazo, dlatego przebywanie w pobliżu inhalatora jest porównywane z działaniem nadmorskich spacerów, pomaga w leczeniu chorób układu oddechowego, wzmacnia też system odpornościowy, wspomaga leczenie nadciśnienia tętniczego i alergii, pomaga też wypocząć i zregenerować siły.

Budowa tężni kosztowała ok. 3,4 mln zł i została całkowicie sfinansowana z budżetu miasta Gliwice.

Otwarcie tężni solankowej w Gliwicach
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE